Ľudia zanedbávajú starostlivosť o zrak. Sami sa ohrozujú vážnymi chorobami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravý zrak, oči, únava,
Jedným z najčastejších príznakov dlhého COVIDu je únava Foto: www.thinkstockphotos.com

S pribúdajúcim vekom svetovej populácie rastie aj potreba starostlivosti o oči. Dve nové štúdie publikované v žurnále The Lancet Global Health uviedli, že túto potrebu sa ľudstvu nedarí plniť v porovnaní s medzinárodnými cieľmi zameranými na zredukovanie straty zraku, ktorej sa dá predísť.

Analýza má pomôcť pripraviť lepší plán Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) či vládam.

„Je to dôležité, pretože ak chceme nastaviť program verejného zdravia, je kľúčové poznať prevalenciu chorôb, ich príčiny a kde na svete sa vyskytujú,“ uviedol vedúci štúdie Joshua Ehrlich z Kellogg Eye Center v americkom Michigane.

Vekové zloženie regiónov

Tím zhromažďoval sekundárne dáta, vykonával meta-analýzu populačných prieskumov o očných chorobách z dielne Vision Loss Expert Group.

Museli sa vysporiadať s viacerými problémami. Jedným z nich je rozdielnosť veku v regionálnych populáciách.

Niektoré populácie v ázijských a európskych krajinách sú v priemere oveľa staršie ako v mnohých afrických štátoch,“ uviedol Ehrlich.

Priame porovnanie percenta populácie so zrakovými problémami by preto neprinieslo úplný obraz.

Liečiteľná strata zraku

Na vyriešenie tejto prekážky sa štúdia zamerala na vekovo-štandardizovanú prevalenciu dosiahnutú úpravou regionálnych populácií tak, aby zodpovedali štandardnej vekovej štruktúre.

„Zistili sme, že vekovo-štandardizovaná prevalencia na svete klesá, čo ukazuje, že systémy starostlivosti o oči a kvalita starostlivosti sa zlepšujú,“ povedal spoluautor štúdie Monte A. Del Monte.

Upozornil, že s pribúdajúcim vekom populácie rastie počet ľudí s ťažkými problémami so zrakom. Musí sa preto podľa neho zlepšiť prístup k starostlivosti a rozvíjať ľudské zdroje na jej poskytovanie.

Vedci zistili, že za uplynulých 10 rokov nedošlo k žiadnemu výraznému zníženiu počtu ľudí s liečiteľnou stratou zraku. To nie je v súlade s globálnym akčným plánom Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, ktoré na toto obdobie stanovilo 25% zníženie prípadov straty zraku, ktorým sa dá vyhnúť.

Najčastejšie príčiny

Nálezy sa z globálneho hľadiska líšia, no najčastejšou príčinou stredne ťažkých a ťažkých problémov so zrakom sú šedý zákal a chýbajúce potrebné okuliare.

Šedý zákal spôsobuje približne 45% z 33,6 milióna prípadov slepoty na svete, pričom ho je možné liečiť chirurgickým zákrokom.

Refrakčné chyby, ktoré sa prejavujú rozmazaným obrazom, spôsobujú stratu zraku u 86 miliónov ľudí na svete. Ich riešením sú napríklad okuliare.

Problémy so zrakom spôsobuje aj diabetická retinopatia. „Je to ďalší prípad, keď môžeme stratu zraku odhaliť včasným skríningom a zásahom,“ objasnil spoluautor Alan L. Robin.

Upozornil, že cukrovka začína byť na svete čoraz častejším javom a preto môže mať väčší vplyv na zdravie mladšej populácie.

Ohrozené sú najmä ženy

Ehrlich verí, že nové zistenia pomôžu vytvoriť realizovateľné stratégie s partnermi na celom svete a zabrániť tak problémom so zrakom.

„Pracujeme ako globálna komunita, potrebujeme vedieť, čo nás čaká počas nasledujúcich 30 rokov,“ povedal.

Zistili, že väčšina z 43,9 milióna nevidiacich ľudí na svete sú ženy. Tie tvoria väčšinu z 295 miliónov ľudí, ktorí trpia stredne ťažkou až ťažkou stratou zraku, väčšinu zo 163 miliónov pacientov s miernou stratou zraku a väčšinu z 510 miliónov osôb, ktoré majú problémy so zrakom pre chýbajúce potrebné okuliare.

Vyhliadky do roku 2050

Vedci predpokladajú, že do roku 2050 bude nevidiacich 61 miliónov ľudí, 474 miliónov bude trpieť stredne ťažkou až ťažkou stratou zraku, 360 miliónov bude mať miernu stratu zraku a 866 miliónov ľudí budú trápiť problémy so zrakom súvisiace s ďalekozrakosťou.

Podľa Ehrlicha ľudstvo čelí obrovským výzvam pri liečbe a prevencii zhoršenia zraku. „Globálna populácia rastie a starne, no ja som optimista v súvislosti s budúcnosťou, v ktorej uspejeme vďaka opatreniam, ktoré teraz zavádzame,“ vyhlásil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alan L. RobinJoshua EhrlichMonte A. Del Monte
Firmy a inštitúcie Kellogg Eye CenterSvetové zdravotnícke zhromaždenieThe Lancet Global HealthVision Loss Expert GroupWHO Svetová zdravotnícka organizácia