Video: Na Kramároch vzniklo Centrum detskej traumatológie

NÚDCH centrum detskej traumatológie
Zdroj: NÚDCH

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) vybudoval v rámci Kliniky detskej chirurgie Centrum detskej traumatológie. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedli predstavitelia nemocnice, po dobudovaní Neurocentra splnili všetky podmienky na vznik takéhoto vysoko špecializovaného centra.

Podľa riaditeľa NÚDCH Ladislava Kuželu okrem špičkových prístrojov má centrum aj plné personálne obsadenie. „Máme zabezpečených všetkých dostupných špecialistov, vrátane neurochirurgov, ktorí sa vedia postarať o dieťa s úrazom 24 hodín denne, 7 dní v týždni,“ povedal riaditeľ.

Úrazy tvoria na klinike približne polovicu zo všetkých hospitalizácií. Ich presný podiel záleží aj od obdobia, nakoľko pri úrazoch hrá veľkú úlohu sezónnosť. V lete deti viac športujú a venujú sa aj menej obvyklým aktivitám. Majú tiež viac voľného času, čo tiež ovplyvňuje úrazy.

Celý rok sa riešia poranenia vzniknuté pri dopravných nehodách.

Ide o čas

Ako povedal prednosta kliniky Jozef Babala, starajú sa o deti od novorodencov do 19 rokov. Tomu sa ústav prispôsobil tak, aby mohol riešiť celé spektrum diagnóz a vekových a hmotnostných skupín. Ide o úrazy muskuloskeletárneho aparátu, mäkkých tkanív, hlavy a centrálneho nervového systému.

Máme vyšpecifikované jednotlivé tímy, ktoré sa venujú konkrétnym orgánovým systémom,“ priblížil Babala. V traumatologickom centre vedia podľa neho zabezpečiť starostlivosť aj pacientom s najťažšími úrazmi. Pri nich je veľmi dôležitý manažment pacienta a čas.

Podľa Babalu aj lekár v záchranke vie posúdiť vážnosť poranení a centrum upozorní ešte pred príjazdom sanitky. Mať čo najviac informácií je pre personál dôležité, aby sa vedeli dobre pripraviť na blížiaceho sa pacienta a nestrácali tak čas. Ako prednosta kliniky zdôraznil, čas totiž stráca predovšetkým pacient.

V chirurgickej ambulancii urgentného príjmu lekári v NÚDCH ošetria takmer 18-tisíc úrazov. Z nich tritisíc predstavujú zlomeniny. V rámci hospitalizácie ústav rieši 500 zatvorených repozícií. Vyše 500 je operácií otvorenou alebo miniinvazívnou metódou. Zhruba 400 prípadov sú osteosyntézy – komplikované zlomeniny sa napravujú s použitím fixačných pomôcok a implantátov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BabalaLadislav Kužela
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb