Vitamíny nie sú cukríky. Pozor na ich dávkovanie a kombinácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vitamíny nie sú cukríky. Pozor na ich dávkovanie a kombinácie
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vitamínom, minerálom a ďalším imunostimulátorom z lekárne môžeme do veľkej miery vďačiť za lepší fyzický či psychický stav. Nie sú však všeliekom ani riešením zdravotných problémov. Užívať ich treba s mierou, rozumne a opatrne.

Náš organizmus je ako chemická továreň. Na všetky svoje procesy potrebuje množstvo látok, kombináciou ktorých tvorí ďalšie a ďalšie vrátane energie. Preto potrebujeme v rozumnej miere tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny, stopové a ďalšie prvky.

Aj tu však platí, že všetkého priveľa škodí. Štatistiky predaja potvrdzujú, že s nástupom jesene a zimy stúpa predaj vitamínov a doplnkov výživy na podporu imunity. Ich užívanie či dokonca nadužívanie však môže spôsobiť aj zdravotné problémy.

Čo naozaj potrebujeme

Veľká väčšina z nás (71 %) užíva pravidelne výživové doplnky na podporu imunity. Na dennej báze tak robí 40 % Slovákov, niekoľkokrát do týždňa 23 % a aspoň raz týždenne 8 %. Ukázal to septembrový reprezentatívny prieskum verejnej mienky pre spoločnosť Natures.

Pozitívne hodnotíme zistenie, že vyše 70 % Slovákov sa aspoň formou užívania výživových doplnkov snaží zlepšovať kondíciu svojho zdravia. Aj keď iba 40 % respondentov je natoľko pedantných, že ich užíva na dennej báze,“ zhodnotil výsledky výskumu Adrián Doboly zo spoločnosti Natures.

Horšou správou je, že najviac užívame vitamín C. Ten si pravidelne dopriava až 71,6 % opýtaných. Nasleduje vitamín D (52,1 %), zinok (26,3 %), železo (16,3 %), probiotiká (14,5 %), bylinné a rastlinné extrakty ako echinacea, beta glukán či ginko (14,4 %), vitamín B12 (13,7 %) a vitamín B6 (13,2 %). Ostatné doplnky získali menej ako 10 %.

„Masové užívanie vitamínu C, ktorý by nemalo byť problém získať vdostatočnom množstve zostravy, keďže máme v podstate neobmedzené možnosti konzumácie čerstvého ovocia azeleniny, je naozaj prekvapujúce,“ skonštatoval A. Doboly.

Podľa neho má väčší význam užívanie vitamínu D, a to predovšetkým v období s nedostatkom slnečného svetla. Potrebné množstvo vitamínu D je vtedy ťažké zadovážiť iba zo stravy. Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča v obdobiach s vyššou chorobnosťou alebo v obdobiach, ktoré kladú na náš každodenný život väčšie nároky, dopriavať telu aj dostatok zinku a imunomodulátory, napríklad vo forme beta glukánu.

Pozor na dávkovanie

Imunita ľudského tela je zložitý orgán s hlavným sídlom v žalúdku. To však neznamená, že užívanie vitamínov a doplnkov výživy je riešením každého neduhu. A preventívne vôbec nemusí fungovať, pokiaľ to s vitamínmi preháňame a zároveň zanedbávame ostatné prvky, ktoré majú vplyv na imunitu – stravou počnúc, pohybom, kvalitným oddychom, otužovaním a psychohygienou nekončiac.

„Imunitu u dospelých a u detí zvlášť treba posilňovať systematicky, priebežne as rozumom,“ potvrdil odborník.

Informácie o správnom dávkovaní, ale aj užívaní si treba vždy prečítať na príbalovom letáku. Ak užívame aj iné lieky, o užívaní vitamínov a doplnkov výživy sa určite treba poradiť v lekárni.

Nadužívanie vitamínov je nebezpečné

Kým nadmerné užívanie vitamínov rozpustných vo vode (vitamín C a vitamíny skupiny B) je pre telo síce záťažou, ale nevznikne z toho problém, pretože sa z tela vylúčia močom, predávkovanie sa vitamínmi rozpustnými v tukoch môže byť nebezpečné.

Hypervitaminóza hrozí pri nadužívaní vitamínov A, D, E a K. Tie sa ukladajú v tele a doslova ho otrávia (intoxikujú). Príznakmi akútnej, ale aj chronickej hypervitaminózy sú bolesti hlavy, slabosť, nevoľnosť, pocit chvenia, neschopnosť robiť bežné veci a poruchy trávenia (hnačka alebo zápcha).

Čo s čím

Zatiaľ čo vitamín C je možné užiť kedykoľvek v priebehu dňa, vitamíny skupiny B je lepšie užívať ráno hneď po jedle.

Dobre si spolu rozumejú a vzájomný účinok posilňujú vitamín D s vitamínom K, preto sa odporúča užívať ich spoločne.

Naopak, vôbec nie je vhodné kombinovať vitamín K s vitamínom E. Kým prvý menovaný zahusťuje krv, druhý ju zrieďuje. Majú teda protichodný účinok. Užívať treba ten, ktorý organizmu prospeje, resp. ten, ktorý mu chýba.

Dvojhodinové rozostupy sa radí dodržiavať pri užívaní už spomínaných vitamínov rozpustných v tukoch, teda A, D, E a K. Keď sa naraz ocitnú v žalúdku, ich účinok nebude synergický, naopak, navzájom sa oslabia.

Spoločne a každý deň, ale v rozumných dávkach, sa môžu užívať vitamíny C, E, D a B-komplex. Samozrejme, vzhľadom na užívanie iných liečiv, v čom dokáže poradiť iba farmaceut.

„Niekoľkohodinový rozostup medzi užitím jednotlivých liekov znižuje riziko ich vzájomných nežiaducich reakcií a zvyšuje ich potenciál účinkovať naplno. Netreba zabúdať, že s počtom tabliet sa zvyšuje riziko klinicky závažných interakcií, ktoré môžu mať fatálne následky na ľudský organizmus,“ upozorňuje PharmDr. Kristína Malíková, konzultantka občianskeho združenia Medicamentum, ktoré zabezpečuje vyzdvihnutie liekov na predpis v lekárni a ich dovoz.

Čo môže spôsobiť predávkovanie vitamínmi?

Vitamín A

Nadužívanie vitamínov alebo potravín bohatých na vitamín A (rybí olej, vnútornosti) môže viesť k suchej koži, popraskanej koži na perách, suchým a lámavým vlasom a nechtom. Prejavuje sa aj opúchaním a bolesťou kĺbov.

Vitamín B

Hypervitaminóza vitamínmi skupiny B sa prejavuje bolesťami hlavy, poruchami spánku, stukovatením pečene, tráviacimi ťažkosťami.

Vitamín C

Jednorazová nadmerná dávka vitamínu C (odporúčaná denná dávka pre dospelého je 90 mg) môže spôsobiť slabosť, vracanie, hnačku, pálenie záhy, bolesti žalúdka, problémy so spaním a sústredením.

Vitamín D

Dlhodobé nadmerné užívanie kalciferolu vedie k slabosti, nevoľnosti, zvracaniu a zvyšuje riziko zlyhania obličiek.

Vitamín E

Ak užívate 100 a viac mg vitamínu E dlhšie ako rok, pravdepodobne máte problémy so zrážanlivosťou krvi, vysoký krvný tlak a oslabenú imunitu. Prejavmi sú aj ospalosť, problémy s trávením a pomalé hojenie rán.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať