Vláda odklepla zriadenie núdzových zdravotníckych zariadení, počíta sa s kapacitou tisíc lôžok

Koronavírus, nemocnica
Foto: archívne, SITA/AP

Ministerstvo zdravotníctva SR zriadi núdzové zdravotnícke zariadenia, ktoré budú poskytovať triáž pacientov a základnú terapiu primárne pre ľahšie stavy pacientov s ochorením COVID-19. Vyplýva to z návrh, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Rezortu navrhuje zriadiť iniciálne jedno takéto zariadenie s možnosťou rýchlo sa rozšíriť na štyri zariadenia, prípadne jedno menšie v každom kraji. Počítajú s kapacitou 1 000 lôžok.

Blesková implementácia

„Je potrebné zdôrazniť, že sa jedná o núdzové riešenie s poskytovaním veľmi bazálnej zdravotnej starostlivosti na úrovni vojnovej medicíny a nie o navýšenie nemocničných kapacít. Ide o mimoriadne komplikovanú operáciu, svojou komplexitou exekúcie minimálne na úrovni celoplošného testovania uskutočneného na Slovensku na jeseň 2020. Taktiež je potrebná blesková implementácia v prvých týždňoch 2022,” uvádza sa v zverejnených materiáloch.

Implementačný tím by mal vzniknúť pod Ministerstvom obrany SR, kľúčovými partnermi budú aj vyššie územné celky, rektori a dekani lekárskych fakúlt a vedenie spádových nemocníc.

Núdzové riešenie

Ministerstvo tento návrh zdôvodňuje nástupom variantu omikron. Uvádza, že napriek vysokému celkovému počtu lôžok v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku a maximálnej reprofilizovanej kapacite cez 5 000 lôžok vnímajú potrebu vytvoriť do 1 000 triážnych expektačných lôžok.

Tieto lôžka sa nedajú považovať za poľnú či dočasnú nemocnicu, majú za cieľ primárne zvýšiť priepustnosť zdravotníckeho systému a absorbovať vrcholovú záťaž primárne na centrálnych príjmoch nemocníc. Ide teda o núdzové riešenie s poskytovaním veľmi bazálnej zdravotnej starostlivosti na úrovni vojnovej medicíny a nie o navýšenie nemocničných kapacít.

Limitovanie šírenia nákazy na bielych oddeleniach

Na základe schváleného návrhu bude možné efektívnejšie triediť pacientov, urýchlene poskytnúť základnú zdravotnú starostlivosť, a tým rýchlejšie uvoľniť vozidlá Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) pre ďalšie výjazdy. Na základe triáže vo vozidle ZZS je pacient smerovaný buď do triážneho zariadenia v prípade ľahšieho stavu, alebo priamo na centrálny príjem zdravotníckeho zariadenia v prípade ťažšieho priebehu.

Návrh tiež umožní limitovať šírenie nákazy na bielych oddeleniach, ako aj medzi zdravotníckymi pracovníkmi. Núdzové triážne zdravotnícke zariadenia budú pre úroveň a komplexnosť poskytovanej starostlivosti, jednotnosť procesov, optimalizáciu toku pacientov a „open-space” charakter umožňovať efektívnejšie využiť nedostatkové kapacity zdravotníckych pracovníkov a vo výrazne väčšej miere zabezpečiť starostlivosť založenú na študentoch medicíny a nižšiemu zdravotníckemu personálu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRVláda SRZZS Záchranná zdravotná služba