Vode so sinicami sa vyhýbajte. Kúpanie sa môže skončiť nepríjemnou telesnou reakciou

Sinice, jazero, kúpanie
Ilustračné foto: Gettyimages.com

S príchodom letných dní a stúpajúcich teplôt láka aj pobyt pri vode. Nie každé prírodné jazero je však na kúpanie vhodné. Ak sa vo vode nachádzajú sinice, platí do dvojnásobne.

Keď sa vo vode premnožia sinice, tzv. cyanobaktérie, môže byť kúpanie v nej rizikové, informuje Akadémia vied ČR (AV ČR).

Toxíny narúšajú imunitu

Podľa výskumníčky Elišky Maršálkovej z oddelenia experimentálnej fykológie a ekotoxikológie Botanického ústavu AV ČR obsahujú sinice toxíny, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie, zápaly očí, spojiviek, žalúdočné ťažkosti, bolesti hlavy, malátnosť či narúšať imunitu. Po dlhodobej expozícii hrozí porucha funkcie pečene.

Vode so sinicami by sa mali úplne vyhýbať malé deti a tiež tehotné ženy, u ktorých hrozí riziko potratu.

Sinice odhalí jednoduchý test

Či je voda vhodná na kúpanie vhodná a neobsahuje sinice, zistíte aj bez laboratórnej analýzy. Na jej otestovanie vám stačí priesvitná fľaša.

Výskumníčka fľašu radí naplniť vodou z jazera tak, aby jej hladina siahala do výšky dvoch centimetrov pod hrdlo fľaše. Potom ju nechajte na dvadsať minút odstáť. „Pokiaľ sa na hladine vytvoril zelený prúžok alebo povlak, ktorý vyzerá ako zelená krupica alebo sekané ihličie, ale zvyšok vody ostal číry, sú vo vode sinice,“ radí Eliška Maršálková.

Keď nemáte poruke fľašu, všímajte si vodnú hladinu, či na nej nie je vodný kvet siníc. Alebo skúste do vody opatrne vojsť iba po kolená. Ak je voda natoľko zelená, že si nedovidíte na palce nôh, radšej sa v nej nekúpte. V prípade, že vám zelené sinice ostali na pokožke, snažte sa ju čo najskôr osprchovať čistou vodou, radí vedkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AVČR Akadémia vied ČR