VšZP bude potrebovať 163 miliónov ako finančnú injekciu. Situácia nie je podľa Krajčího jednoduchá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/koláž WBN

Sektor zdravotníctva bude potrebné dofinancovať. Tzv. úhradová vyhláška k prerozdeleniu poistného sa nebude dať reálne plniť a štát bude musieť do sektora doplniť zdroje. Na pôde parlamentného výboru pre zdravotníctvo to uviedol jeho predseda Marek Krajčí (OĽaNO). V prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ide približne o sumu 163 miliónov eur.

„Situácia vôbec nie je jednoduchá, ale vôbec nie je zúfalá,“ povedal. Podľa neho sa naštartovali mnohé reformné zmeny, napríklad tzv. úhradová vyhláška. „Sú tam implementačné problémy, ktoré verím, že sa podarí vyriešiť,“ povedal. Verí, že sa zlú situáciu vo VšZP podarí zastabilizovať.

Zdravotnú starostlivosť neplánujú limitovať

Minister zdravotníctva Michal Palkovič trvá na tom, že vo VšZP musia nastať racionalizačné opatrenia vo výdavkoch.

„Samozrejme, žiadnym spôsobom neohrozíme poskytovanú zdravotnú starostlivosť, ani ju nebudeme limitovať,“ povedal. Podľa ministra treba hľadať rezervy, ktoré v systéme sú. Samotné rokovanie výboru k hospodáreniu VšZP sa však neuskutočnilo, keďže výbor pre nízku účasť poslancov nebol uznášaniaschopný.

Ak ozdravné procesy vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) nebudú vo veľmi krátkom čase účinné, v poisťovni zrejme nastanú výrazné personálne zmeny.

O opatreniach budú rokovať

Na pondelkovej tlačovej besede to naznačil dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor.

„Osoby a obsadenie budú zmenené, aby veľmi zlé hospodárenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne do budúcnosti neohrozovalo zdravotnú starostlivosť,“ povedal. O ozdravných opatreniach ministerstva zdravotníctva voči VšZP v pondelok rokovala dozorná rada poisťovne. Rezort zdravotníctva by mal o nich informovať až po utorokovom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Finančná situácia poisťovní je kritická

Strata VšZP dosiahla ku koncu minulého roka 153,8 milióna eur. Pokračujúce prehlbovanie jej strát zapríčinilo, že k 31. marcu štátna poisťovňa už vykazovala záporné vlastné imanie v hodnote 8,8 milióna eur. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) preto pozorne sleduje kroky ministerstva zdravotníctva na riešenie kritickej finančnej situácie v poisťovni. Ak ministerstvo zdravotníctva pri ozdravení VšZP neuspeje, zasiahne úrad.

„Parlament v minulom roku zrušil právomoc úradu nariadiť zdravotnej poisťovni ozdravný plán pri poklese hodnoty jej vlastného imania pod 16,6 milióna eur, voči čomu úrad dôrazne protestoval. Úrad si je napriek tomu vedomý, že stále má, i keď oklieštené, právomoci a povinnosť zasiahnuť do negatívneho finančného vývoja zdravotných poisťovní,“ uviedla minulý týždeň hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorMarek KrajčíMichal PalkovičMonika Hudecová
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa