Vyhlášky rozoberajúce výdavky na typy zdravotnej starostlivosti sú v medzirezortnom pripomienkovom konaní

Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo zdravotníctva SR chystá vyhlášku, ktorou sa má upraviť spôsob, rozsah, termíny predkladania ďalších údajov, štruktúra výdavkov na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti a spôsob určenia percentuálnych podielov pre typy zdravotnej starostlivosti pre jednotlivé zdravotné poisťovne.

Na túto vyhlášku nadväzuje návrh inej vyhlášky, ktorou sa ustanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte na rok 2022.

Cieľom návrhov, ktoré sa aktuálne nachádzajú v procese medzirezortného pripomienkového konania, je umožniť smerovať zdroje verejného zdravotného poistenia do oblastí, ktoré sú prioritou zdravotnej politiky SR.

Žiaden právny predpis v súčasnosti neustanovuje percento pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti pre jednotlivé zdravotné poisťovne s prihliadnutím na odlišné zloženie poistného kmeňa, a preto má štát obmedzené možnosti určovať smerovanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia s cieľom plniť priority zdravotnej politiky. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je stanovený na október a november tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR