Vyše tretinu úmrtí súvisiacich s teplom spôsobuje ľudská aktivita. Pribúdajú aj niektoré ochorenia

Slnko
Ľudská aktivita zvyšuje podiel úmrtí ľudí súvisiacich s rastúcimi teplotami. Foto: SITA/AP

Klimatická zmena má množstvo dopadov – od lesných požiarov až po extrémne počasie. Rastúca teplota takisto prináša čoraz intenzívnejšie a častejšie vlny horúčav, ktoré negatívne ovplyvňujú najmä starších ľudí.

Do ohrozenej skupiny patria aj pacienti s chronickými zdravotnými problémami, ako napríklad astmou. Tie ich vystavujú väčšiemu riziku vzniku iných chorôb a tiež predčasnej smrti.

Teplo, ktoré zabíja

Nová medzinárodná štúdia analyzovala, ako globálne otepľovanie vplýva na úmrtnosť ľudí. Výskumníci zistili, že viac ako tretina zo všetkých úmrtí súvisiacich s teplom medzi rokmi 1991 a 2018, je spojená so zvyšujúcou sa teplotou v dôsledku ľudskej aktivity.

Novú štúdiu publikovali v odbornom žurnále Nature Climate Change. Využili v nej dáta zo 732 miest v 43 krajinách sveta. Vypočítali počet úmrtí súvisiacich s vyššími teplotami ako sú ideálne pre ľudské zdravie. Tie sa líšia naprieč geografickými oblasťami.

Vedci skúmali predošlé poveternostné podmienky simulované na základe scenárov pracujúcich s emisiami z ľudskej aktivity alebo bez nich. To im umožnilo oddeliť otepľovanie a súvisiace zdravotné dopady spojené s ľudskou aktivitou od prirodzeného vývoja.

Najväčšie škody

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ana Vicedo-CabreraAntonio GasparriniClare Goodess
Firmy a inštitúcie London School of Hygiene & Tropical MedicineNature Climate ChangeUniversity of East AngliaUniverzita v Berne