Z ktorých krajín prišiel na Slovensko koronavírus po dovolenkách? Hygiena zverejnila analýzu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavirus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP

Celkový počet pozitívnych prípadov na koronavírus od začiatku dovolenkového obdobia dosiahol na Slovensku 397. Priamo importovaných nákaz bolo 178, pričom až 166 prípadov bolo súčasťou nadregionálnych, regionálnych a lokálnych epidémií, z ktorých 96 vzniklo v analyzovanom období od 29. júna do 21. júla 2020.

Ďalších 43 prípadov mimo epidémií bolo v epidemiologickej súvislosti s importovanými prípadmi. V ostatných 10 prípadoch prebieha ďalšie došetrovanie epidemiologických súvislostí.

Vyplýva to z analýzy prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku za obdobie od 29. do 21. júla 2020, ktorej autorkami sú Mária Avdičová a Jana Námešná z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici. Zdrojom údajov bol Epidemiologický informačný systém EPIS.

Do analýzy bolo zahrnutých 397 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky. Za obdobie od 29. júna do 21. júla 2020 bolo na Slovensku vykonaných celkom 37 525 testov.

Dominovala respiračná forma ochorenia

Priemerná pozitivita mala hodnotu 1,06 percenta. Priemerný výskyt pozitívnych prípadov na deň má hodnotu 17.

U pozitívnych prípadov sa v 29 percentách zistila respiračná forma ochorenia, u 6 percent febrilná, tri prípady sa manifestovali pľúcnou formou. Až 63 percent (249) prípadov zostalo bezpríznakových.

Vo všetkých vekových skupinách muži chorobnosťou prevyšujú ženy s maximom vo vekovej skupine 10-14 ročných, čo bolo spôsobené výskytom ochorení v hokejovom kempe pre mládež a vo vekovej skupine 45-54 ročných, čo je spôsobené výskytom u baníkov pracujúcich v českých baniach. Zaznamenali sme 2 prípady ochorenia u 2 detí do jedného roka,“ ozrejmili autorky analýzy.

Zdroj: ÚVZ SR

Nákaza k nám dorazila z 32 krajín

V 18-tich okresoch sa žiadne ochorenie nevyskytlo. K šíreniu nákazy nedošlo celkom v 46-tich, aj keď do 26 okresov bola nákaza importovaná. Najvyšší počet prípadov bol importovaný z Ukrajiny (43), Srbska (37), Česka (36) a Spojeného kráľovstva (14). Import zaznamenali z 32 krajín.

Z prehľadu epidémií prebiehajúcich v analyzovanom období vyplýva, že vysoko rizikové sú domáce oslavy a podujatia s úzkym kontaktom, ako bol napríklad hokejový kemp v okrese Tvrdošín. Zároveň to poukazuje na veľký význam prijímania lokálnych opatrení, včasné aktívne vyhľadávanie úzkych kontaktov, ich izolácia a laboratórne testovanie. Dlhodobo sa na výskyte ochorení v SR podieľa import zo zahraničia (44,8 %), a prípady priamo súvisiace s importom (10,8 %).

Z tzv. menej rizikových krajín bolo za toto obdobie importovaných 37 prípadov z Česka a 21 prípadov z ďalších krajín. Z tzv. rizikových krajín bolo importovaných 120 nákaz. Za strategické treba považovať prísne dodržiavanie karantény a testovanie osôb vracajúcich sa zo zahraničia,“ dodali autorky analýzy.

Foto: ÚVZ SR

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana NámešnáMária Avdičová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica