Zastaví koronavírus leto? Harvardský profesor si to nemyslí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA (AP Photo/Martin Meissner)

Podľa niektorých odborníkov zastavia epidemickú vlnu koronavírusu vyššie teploty počas letných mesiacov. Profesor epidemiólogie z Harvard T. H. Chan School of Public Health Marc Lipsitch však tento optimistický názor nezdieľa.

Lipsitch tvrdí, že nový koronavírus SARS-CoV-2 pravdepodobne nezmizne s príchodom teplejšieho počasia. Podľa neho síce môžeme očakávať mierny pokles nákaz, ale bez prísnych epidemiologických opatrení vírus nezastavíme.

Môže byť nevyspytateľný

Hoci sa koronavírusy spôsobujúce bežné virózy šíria najmä sezónne počas chladnejších mesiacov, nový koronavírus sa môže správať inak. Porovnávať ho s koronavírusmi, ktoré v populácii kolujú už dlho, profesor považuje za zlú analógiu.

Ani epidémia SARS v roku 2003 podľa neho neodišla len tak sama od seba s príchodom teplých mesiacov. Jej ďalšie šírenie zastavili mimoriadne protiepidemiologické zásahy vrátane striktnej izolácie nakazených.

Chýba nám kolektívna imunita

Lipsitch vysvetľuje, že špecifikom nových vírusov je to, že len máloktorí jedinci z ľudskej populácie sú voči nim imúnni. Iné je to v prípade vírusov, ktoré v populácii kolujú už dlho, pretože  kolektívna imunita zabraňuje ich pandemickému rozšíreniu.

Skvelým príkladom je sezónna chrípka, ktorá za svoje úspešné šírenie v populácii počas zimných mesiacov vďačí najmä počasiu. Laboratórne testy preukázali, že chrípke sa darí šíriť ľahšie, keď je vonku a v interiéroch suchší vzduch. Hoci vedci predpokladajú, že podobne sa môže správať aj nový koronavírus, na podporu tejto hypotézy zatiaľ chýbajú jasné dôkazy.

Súhra viacerých faktorov

Ďalším dôvodom, prečo sa vírusy šíria v lete menej, je naše správanie, tvrdí Lipsitch. Menej času trávime v uzavretých nevetraných priestoroch a deti majú školské prázdniny, čiže netrávia celé dni v kolektíve.

Aj naša imunita je v letných mesiacoch silnejšia vďaka prísunu slnečného vitamínu D a hormónu melatonínu, ktorého hladina sa sezónne mení na základe dĺžky dňa a takisto má priaznivý vplyv na schopnosť organizmu odolávať infekciám.

Podľa Lipsitcha môže zmena ročného obdobia pomôcť, ale pravdepodobne prenos vírusu úplne nezastaví, len pozastaví. Ak sa niečo s príchodom leta zmení, bude to len mierna zmena, prognózuje harvardský profesor a šírenie koronavírusu prirovnáva k vzorcu pandemickej chrípky.

Pandemická chrípka z roku 2009 sa na rozdiel od bežnej chrípky začala šíriť až v apríli, v lete ustúpila a v septembri až októbri udrela znova. Utíchla až s nástupom klasickej chrípkovej sezóny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať