Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
eurá
Ilustračné foto: pixabay.com.
9. 07. 2019 10:26 PoisťovníctvoSlovensko od vZdravotnictve.sk

Zdravotným poisťovniam vlani rástli príjmy, no aj výdavky

Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli vlani platobne schopné. Uvádza to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo svojej správe.

Celkové príjmy zdravotných poisťovní vlani predstavovali vyše 5,2 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o 393,2 milióna eur. Drvivú väčšinu, 98,85 % z toho tvorili daňové príjmy, čiže zväčša vybrané poistné.

Výdavky poisťovní predstavovali viac ako 5 miliárd eur. Je to oproti roku 2017 nárast o 423,9 milióna eur. Väčšinu, takmer 91 % z nich, tvorili výdavky na zdravotnú starostlivosť. V eurách to znamenalo viac ako 4,5 miliardy eur.

Prerozdeľovanie sa menilo

Väčšina z peňazí, ktoré poisťovne vyberú, ide na prerozdelenie. To má zabezpečiť, aby poisťovňa netrpela vysokými výdavkami, ak má starších a nákladnejších poistencov. Poisťovňa tak na drahších poistencov dostane viac peňazí.

Vlani do systému prerozdelenia pribudlo nové kritérium – nadlimitná suma. To rieši existenciu vysoko nákladových poistencov, u ktorých nie je možné vopred predpovedať výšku ich nákladov.

To pomohlo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Celkovo z prerozdelenia získala viac ako 203 miliónov eur. Dôvera a Union mali o toľko menej.

Poisťovne boli ziskové

Všetky tri zdravotné poisťovne vlani dosiahli zisk spolu vo výške 135,4 mil. eur. Oproti roku 2017 je to rast o 76,2 mil. eur.

Kladný výsledok hospodárenia vykázali všetky poisťovne. VšZP evidovala zisk vo výške 90 miliónov eur, Dôvera 35,5 milióna eur a Union 9,9 milióna eur. Všetky tri tiež hlásili nárast zisku oproti predchádzajúcemu roku.

To sa však tento rok môže zmeniť. V prvom štvrťroku hlásili stratu VšZP aj Dôvera.

Odporúčané články

15. august je Svetovým dňom neonatologických sestier Situácia s chorými bezdomovcami je kritická, riešením podľa Depaul Slovensko by bola zmena zákona

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, bolo medzi nimi aj dieťa Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X