Zdravotným poisťovniam vlani rástli príjmy, no aj výdavky

eurá
Ilustračné foto: pixabay.com.

Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli vlani platobne schopné. Uvádza to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo svojej správe.

Celkové príjmy zdravotných poisťovní vlani predstavovali vyše 5,2 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o 393,2 milióna eur. Drvivú väčšinu, 98,85 % z toho tvorili daňové príjmy, čiže zväčša vybrané poistné.

Výdavky poisťovní predstavovali viac ako 5 miliárd eur. Je to oproti roku 2017 nárast o 423,9 milióna eur. Väčšinu, takmer 91 % z nich, tvorili výdavky na zdravotnú starostlivosť. V eurách to znamenalo viac ako 4,5 miliardy eur.

Prerozdeľovanie sa menilo

Väčšina z peňazí, ktoré poisťovne vyberú, ide na prerozdelenie. To má zabezpečiť, aby poisťovňa netrpela vysokými výdavkami, ak má starších a nákladnejších poistencov. Poisťovňa tak na drahších poistencov dostane viac peňazí.

Vlani do systému prerozdelenia pribudlo nové kritérium – nadlimitná suma. To rieši existenciu vysoko nákladových poistencov, u ktorých nie je možné vopred predpovedať výšku ich nákladov.

To pomohlo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Celkovo z prerozdelenia získala viac ako 203 miliónov eur. Dôvera a Union mali o toľko menej.

Poisťovne boli ziskové

Všetky tri zdravotné poisťovne vlani dosiahli zisk spolu vo výške 135,4 mil. eur. Oproti roku 2017 je to rast o 76,2 mil. eur.

Kladný výsledok hospodárenia vykázali všetky poisťovne. VšZP evidovala zisk vo výške 90 miliónov eur, Dôvera 35,5 milióna eur a Union 9,9 milióna eur. Všetky tri tiež hlásili nárast zisku oproti predchádzajúcemu roku.

To sa však tento rok môže zmeniť. V prvom štvrťroku hlásili stratu VšZP aj Dôvera.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa