Zubári počas pandémie Covid-19 ošetrujú len bolestivé prípady, pacienti sa však musia objednať

Zubár, stomatológ, zuby, zubný kaz, vyšetrenie
zubár Foto: Thinkstock

Počas pandémie nového koronavírusu v zubných ambulanciách ošetrujú len bolestivé prípady. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Poskytuje sa teda neodkladná zdravotná starostlivosť pre pacientov s negatívnou anamnézou, pričom sa dodržiavajú zvýšené hygienické opatrenia. Pacienti sa vopred musia telefonicky objednať na vyšetrenie.

Zubné ambulancie zároveň pracujú v skrátenom režime od 8:00 do 12:00. U pacienta, ktorý nemá závažné ťažkosti, zubný lekár odporúča iba symptomatickú terapiu, prípadne predpisuje e-recept.

Viac o téme: Koronavírus

Tiež odporúča telefonickú, e-mailovú či SMS konzultáciu v prípade zhoršenia zdravotného stavu.

Ako uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Makovská, výnimku tvoria zubní lekári a zdravotnícki pracovníci vo veku 65 rokov a viac, tehotné zubné lekárky a lekári s ochoreniami.

„Títo zubní lekári sú počas ordinačných hodín v telefonickom alebo e-mailovom kontakte so svojimi pacientmi, ktorým poskytujú odborné poradenstvo, ako aj informujú o možnosti zástupu alebo lekárskej služby prvej pomoci podľa spádu,“ uviedla.

V každom regióne pracujú lekárske služby prvej pomoci. „Okrem toho poskytujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť v oblasti výkonov maxilofaciálnej chirurgie stomatologické kliniky v univerzitných nemocniciach. Zubní lekári ordinujú na základe odporúčaní Metodického usmernenia hlavného odborníka MZ SR pre odbor zubné lekárstvo pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19,“ dodala Makovská. Situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa bude meniť podľa epidemiologického vývoja výskytu ochorenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Neda MakovskáZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR