Walesa odsúdil neprítomné krajiny v Osle, hlavne Rusko

Walesa
Foto: SITA/AP

GDANSK 10. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý poľský prezident a laureát Nobelovej ceny mier za rok 1983 Lech Walesa v piatok slovne napadol Rusko za jeho postoj k piatkovej slávnosti v Osle, na ktorej formálne udelili Nobelovu cenu mieru neprítomnému čínskemu disidentovi. Walesa totiž nevie pochopiť fakt, že Moskva neposlala svojho zástupcu a splnila tak želanie Číny bojkotovať ceremóniu. Pre lídra poľského komunistického odboja je strach Ruska z Číny nepochopiteľný. Na margo najľudnatejšej krajiny sveta podotkol, že „či sa im to páči, alebo nie, skôr či neskôr sa Čína stane slobodnou krajinou“.

„Postoj neprítomných krajín, predovšetkým Ruska, ukazuje, aký vlastne majú názor na dodržiavanie slobôd a ľudských práv,“ povedal Walesa, ktorý na margo komunistického režimu v Číne dodal, že „aj poľský komunistický režim ukázal v roku 1983 ľudskejšiu tvár“. Držiteľ prestížneho ocenenia poukázal na obdobie spred 27 rokov, keď sa sám neodvážil vycestovať do Osla, lebo sa bál, že mu poľskí komunisti zabránia v návrate do vlasti. Cenu preto prevzala jeho manželka.

Na piatkovej ceremónii v nórskej metropole sa okrem Ruska a Číny neobjavili zástupcovia Afganistanu, Alžírska, Kuby, Egypta, Iraku, Iránu, Kazachstanu, Maroka, Pakistanu, Palestíny, Saudskej Arábie, Sudánu, Tuniska, Venezuely a Vietnamu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech WalesaLiou Siao-po