Wellinger zlatý na strednom mostíku v Pjongčangu, striebro a bronz putujú do Nórska

Andreas Wellinger
Nemecký skokan na lyžiach Andreas Wellinger. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 10. februára, 17:39

PJONGČANG 10. februára (WebNoviny.sk) – Nemecký reprezentant Andreas Wellinger si so súčtom 259,3 bodu vybojoval zlatú medailu na strednom mostíku HS-109 v rámci súťaží v skokoch na lyžiach na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu.

Ďalšie dve pódiové priečky patria Nórom: druhý skončil v sobotňajšej „veternej lotérii“ s odstupom 8,4 bodu Johann André Forfang, bronz zavesili na krk jeho krajanovi Robertovi Johanssonovi (249,7 b.).
Prelink

Obhajca prvenstva spred štyroch rokov z ruského Soči Kamil Stoch sa musel uspokojiť s nepopulárnou 4. priečkou (249,3 b.), ďalší Poliak a senzačný líder sobotňajšieho prvého kola Stefan Hula bol napokon „až“ piaty (248,8 b.).

Najväčší úspech v doterjašej kariére

Pre 22-ročného rodáka z Ruhpoldingu (nar. 28. augusta 1995) Wellingera, ktorý v Pjongčangu vyhral aj štvrtkovú kvalifikáciu, je to medzi jednotlivcami premiérové prvenstvo na významnom podujatí a najväčší úspech v doterajšej kariére. Po Hansovi-Georgovi Aschenbachovi (ZOH 1976 v Innsbrucku) a Jensovi Weissflogovi (ZOH 1984 v Sarajeve) je tretím nemeckým skokanom na lyžiach v histórii, ktorý triumfoval na strednom mostíku na najväčšom sviatku športovcov.

Wellinger mal z významných podujatí pred sobotou zlato ako člen miešaného nemeckého družstva na MS 2017 vo fínskom Lahti, tam pridal aj dve individuálne striebra na strednom i veľkom mostíku, bol aj členom strieborného nemeckého družstva na MS 2016 v letoch na lyžiach na rakúskom „mamuťom“ mostíku Kulm, je víťazom troch súťaží jednotlivcov v rámci Svetového pohára.

Wellinger naznačil vysoké ambície

Po prvom kole sobotňajšej olympijskej súťaže bol Andreas Wellinger až na 5. mieste za výkon 104,5 metra, v druhom však rekordom mostíka 113,5 metra (na túto métu „doletel“ aj v druhom kole aj Nór Robert Johansson, pozn.) naznačil najvyššie ambície. Všetci štyria skokani, úspešnejší po prvom kole, sa následne zaradili až za neho a iba jeden z nich – Nór Forfang skončil na pódiu – udržal si 2. pozíciu.

Nemec Richard Freitag, štvrtý po prvom kole, bol napokon deviaty a pre spomenuté poľské duo Hula – Stoch napokon tiež nezostala medaila. Tridsaťjedenročný Stefan Hula nevyužil líderské postavenie po 1. kole, vo finále mu namerali „iba“ 105,5 metra, čo nestačilo na pódiuim.

Jeho slávnejší krajan, 30-ročný líder Svetového pohára a dominátor na Turné štyroch mostíkov na prelome rokov Kamil Stoch sa nestal prvým obhajcom olympijského zlata na strednom mostíku.

Do finálového 2. kola medzi 30 najlepších sa v skokanskom centre Alpensia nedostali napríklad Japonec Junširo Kobajaši (31. miesto), tretí muž štvrtkovej kvalifikácie Dawid Kubacki z Poľska (35.) či 40-ročný fínsky veterán Janne Ahonen (40.). Slovensko nemá v skokanských súťažiach zastúpenie na ZOH 2018.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Skoky na lyžiach

Muži – súťaž jednotlivcov (stredný mostík HS-109): 1. Andreas Wellinger (Nem.) 259,3 bodu (104,5 m/113,5 m – rekord mostíka), 2. Johann André Forfang 250,9 (106 m/109,5 m), 3. Robert Johansson (obaja Nór.) 249,7 (100,5 m/113,5 m – rekord mostíka), 4. Kamil Stoch 249,3 (106,5 m/105,5 m), 5. Stefan Hula (obaja Poľ.) 248,8 (111 m/105,5 m), 6. Daniel-André Tande (Nór.) 242,3 (103,5 m/111,5 m), 7. Rjoju Kobajaši (Jap.) 240,8 (108 m/108 m), 8. Markus Eisenbichler (Nem.) 240,2 (106 m/106,5 m)