Z komika bude ukrajinský prezident. Kto je Volodymyr Zelenskyj?

Volodymyr Zelenskyj.
Komik a víťaz prezidentských volieb Volodymyr Zelenskyj. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Budúci ukrajinský prezident chce bojovať proti korupcii, ale zároveň aj podporiť domácu výrobu či digitálnu gramotnosť. Kto je Volodymyr Zelenskyj?

Vyštudoval právo

Volodymyr Zelenskyj sa narodil 25. januára 1978 v banskom meste Krivoj Rog na Ukrajine. Je hercom, televíznym moderátorom, scenáristom a riaditeľom štúdia Kvartal 95.

So svojou manželkou Jelenou vychováva dve dcéry. Jeho rodnou rečou je ruština, dohovorí sa anglicky a od roku 2017 sa učí aj ukrajinčinu.

Zelenskyj vyštudoval právo na Kyjevskej národnej ekonomickej univerzite, ale nikdy sa mu profesionálne nevenoval. Jeho otec je však profesorom kybernetiky a matka inžinierkou.

Hlavou štátu „na skúšku“

Ako sedemnásťročný sa po prvý raz zúčastnil humoristickej súťaže KVN (Klub vtipných a pohotových) a v roku 1997 ju vyhral. V rovnakom roku založil skupinu Kvartal 95, ktorá účinkovala ďalej v súťaži a vystupovala aj v ďalších post-sovietskych krajinách. Ako herec účinkoval v 17 filmoch a muzikáloch.

Zelenskyj sa stál známym vďaka komediálnemu seriálu Sluha ľudu, v ktorom si „na skúšku“ zahral ukrajinského prezidenta Vasilia Holoborodka. Do prezidentských volieb na Ukrajine vstúpil ako kandidát rovnomennej strany Sluha ľudu.

Prezidentské voľby

Svoju kandidatúru na prezidenta Ukrajiny ohlásil na Silvestra v roku 2018. Prvé predvolebné prieskumy mu dávali vysokú šancu na víťazstvo. Vyhral už v prvé kolo, v ktorom získal 30 percent hlasov, čo bolo najviac spomedzi 39 kandidátov.

V druhom kole prezidentských volieb na Ukrajine získal 73-percentnú podporu hlasujúcich a jasne zdolal Petra Porošenka, ktorý tak v kresle hlavy štátu pokračovať nebude.

Komik z televízneho seriálu Služobník ľudu sa považuje najmä za antisystémového kandidáta, ktorý chce bojovať najmä proti korupcii. Podporuje členstvá v Európskej únii aj v NATO a ako prezident sa chce snažiť ukončiť konflikt v Donbase.

Volodymyr Zelenskyj vo svojom programe uviedol, že sa chce okrem iného zamerať na digitálnu gramotnosť ľudí, aby mohli občania hlasovať vo voľbách a v referende aj prostredníctvom internetu.

Rovnako by chcel zrušiť poslaneckú imunitu pre prezidenta, poslancov aj pre sudcov, zároveň by chcel prijať zákon, ktorý by umožnil zbaviť funkcie prezidenta aj poslancov. V rámci ekonomiky žiada slobodnú konkurenciu a domácu výrobu, zároveň presadzuje zdravý spôsob života.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj