Za krvavú masakru v JAR budú súdiť 270 baníkov

Baníci v JAR
Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 31. augusta (WEBNOVINY) – Juhoafrickí prokurátori vo štvrtok obvinili 270 štrajkujúcich baníkov z vraždy ich 34 kolegov. Tí zahynuli pred dvoma týždňami pri zrážkach nespokojných zamestnancov bane Marikana pri Johannesburgu s políciou.

Incident bol najkrvavejšou policajnou akciou od pádu režimu apartheidu v roku 1994. Podľa prokuratúry majú baníci podiel na vražde svojich kolegov, pretože mali v čase zatknutia pri sebe zbrane. Ako však predpokladajú právni experti, snahy prokuratúry sú odsúdené na neúspech.

„Je to bizarné a šokujúce zneužívanie právneho systému s cieľom ochrániť políciu a politikov,“ cituje agentúra Reuters právneho experta Pierra de Vosa z univerzity v Kapskom meste.

Obrazom: Boj štrajkujúcich baníkov s juhoafrickou políciou

Pri nedávnych zrážkach medzi políciou a baníkmi zahynulo v Juhoafrickej republike 44 ľudí vrátane dvoch policajtov. Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, lebo sa odmietali rozísť. Baníci žiadali vyššie mzdy.

Prezident Jacob Zuma a jeho vládny Africký národný kongres čelia v súvislosti s incidentom rastúcemu tlaku a obvineniam, že sa viac ako tragédiou zaoberajú ochranou vlastných záujmov.

Video: Zásah juhoafrickej polície na štrajkujúcich baníkov

https://www.youtube.com/watch?v=p-jdMbe6e3g

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jacob Zuma