Začala sa rezervácia vstupeniek na festival horských filmov

Vysoké tatry, hory
Vysoké Tatry. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 2. októbra (WEBNOVINY) – V utorok sa začala rezervácia vstupeniek na 21. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade, ktorý sa uskutoční 9. až 13. októbra.

Diváci sa môžu tento rok tešiť až na deväť slovenských filmov. Po tri filmy predstavia Rastislav Hatiar a Pavol Barabáš. Jeden z najúspešnejších filmárov aj na popradskom festivale Pavol Barabáš sa predstaví snímkami Príbehy tatranských štítov II. – Posadnutí horami a tohtoročnými novinkami Hľadači tieňa o objavovaní jaskyne Mesačný tieň a Stopy na hrebeni o zimnom prechode hrebeňa Tatier, informovala na dnešnej tlačovej besede v Poprade riaditeľka festivalu Mária Hámorová.

Úplne novým autorom je Sylvia Galajda, ktorá sa predstaví filmom Posúvanie hraníc. Ten divákom priblíži prvú leteckú záchrannú akciu vo Vysokých Tatrách.

Na tohtoročný festival sa prihlásilo 102 filmov. Organizátori do súťažnej prehliadky vybrali 56 filmov z 18 krajín. K exotickým krajinám patria Brazília, Irán a Maroko. Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutoční v stredu 9. októbra o 18:00 vo veľkej sále Mestského úradu v Poprade. Od piatka pribudnú aj premietacie sály v Dome kultúry v Poprade a Kino Iskra v Kežmarku. O víťazovi prehliadky rozhodne medzinárodná porota v zložení Pavol Pekarčík (Slovensko), Štěpán Rusňák (Česko) a Wojtek Kukuczka (Poľsko). Hosťami tohtoročného festivalu sú horolezec Alex Txikon zo Španielska a Radek Jaroš z Českej republiky.

Okrem súťažnej prehliadky pripravili organizátori bohatý sprievodný program. Na výstave vo foyer mestského úradu sa predstaví Ivan Bohuš, ml. V sobotu sa na Námestí sv. Egídia uskutoční Slovenský pohár v športovom lezení – boulderingu. Vo vstupných priestoroch Domu kultúry sa počas festivalu uskutoční výstava organickej sochárky Silvie Krupinskej Plesá a Fragmenty. Vo štvrtok 10. októbra sa v Groteske v Dome kultúry uskutoční literárny večer s Mirizmou Kirkov a jej hosťom Jozefom Banášom. V sobotu sa v rovnakých priestoroch uskutoční vernisáž výstavy fotografa Michaela Buehlera.

Výsledky festivalovej prehliadky sa diváci dozvedia v nedeľu podvečer, keď sa uskutoční aj prehliadka ocenených filmov. Viac informácií o rezervácii vstupeniek, ako aj o festivale nájdu záujemcovia na webovej stránke festivalu www.mfhf.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Barabáš