Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované)

Pavol R., súd o objednávke vraždy Volzovej
Zľava: Advokát obžalovaného Pavla R. Marek Para, Róbert L. alias Kýbel (chrbtom) a exminister hospodárstva a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. počas pojednávania za sprísnených bezpečnostných podmienok s Pavlom R. v kauze vraždy jeho spoločníčky Silvie Volzovej v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody. Bratislava, 23. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 23. mája 15:45

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Vo štvrtok sa za sprísnených bezpečnostných podmienok začalo v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R.

Čelí obžalobe v prípade objednávky vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Volzovej. Spolu s Pavlom R. sú v prípade obžalovaní aj na doživotie odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák a Róbert Lališ a takisto Miloš Kaštan.

Zariadil stretnutie s Černákom

Tvrdenia prokuratúry v obžalobe v kauze prípravy vraždy Silvie Volzovej potvrdil vo štvrtok pred súdom obžalovaný Miloš Kaštan. Ako uviedol vo svojej výpovedi, v roku 1997 ho požiadali, aby sprostredkoval stretnutie vtedajšieho riaditeľa TV Markíza Pavla R. s Mikulášom Černákom.

Toto stretnutie sa uskutočnilo v Banskej Bystrici v priestoroch bezpečnostnej služby Security 3. „Hneď začal rozprávať, že má problémy zo svojou spoločníčkou,“ uviedol Kaštan na margo obžalovaného Pavla R. s tým, že černákovcom na stretnutí povedal, že chce, aby Volzová zmizla.

„Povedal, že za túto službu vie zaplatiť slušné peniaze,“ povedal Kaštan. Potvrdil takisto výpoveď svojho bývalého komplica Mikuláša Černáka, že sa s Pavlom R. stretli ešte raz v Bratislave za prítomnosti členov skupiny sýkorovci.

Ponúkal mu dvadsať miliónov korún

Ako svedok vypovedal aj bývalý šéf podsvetia z Banskej Bystrice Mikuláš Černák, ktorý  v prípade priznal vinu a pred senátom Okresného súdu Bratislava II tak potvrdil verziu obžaloby, podľa ktorej si u neho v roku 1997 objednal jej fyzickú likvidáciu vtedajší riaditeľ TV Markíza Pavol R.

Podľa prokuratúry Pavol R. chcel, aby Volzovú uniesli, prinútili ju prepísať na neho jej podiel v spoločnosti Markíza Slovakia a následne ju odstránili. Za to ponúkal odmenu 20 miliónov vtedajších korún.

Mikuláš Černák
Mikuláš Č. (vpravo) počas pojednávania za sprísnených bezpečnostných podmienok s Pavlom R. v kauze vraždy jeho spoločníčky Silvie Volzovej v bratislavskom Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody. Spoluobžalovaný sú aj príslušníci podsvetia Mikuláš Č., Róbert L. alias Kýbel a Miloš K. Bratislava, 23. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

„V tom čase sme sa zaoberali takouto trestnou činnosťou a vzhľadom na výšku odmeny sme veľmi rýchlo súhlasili,“ povedal Černák s tým, že s Pavlom R. sa stretli najskôr v Banskej Bystrici a následne aj v Bratislave. Pavol R. podľa Černáka povedal, že vec majú vykonať „tak, ako to bolo urobené s pánom Bachledom“.

Ide o bývalého prednostu Okresného úradu v Poprade, ktorého černákovci zlikvidovali na objednávku Petra Steinhübela niekoľko mesiacov predtým.

Pôvodne nechcel svedčiť

Černákovi podľa vlastných slov pritom nebolo jasné, odkiaľ mal Pavol R. informácie o tomto prípade, mohlo to však podľa neho byť z prostredia spravodajských zložiek

Sledovanie Volzovej mala vykonať bratislavská skupina sýkorovcov. Keď však Černáka v decembri 1997 vzali do väzby, nakoniec nič neuskutočnili. Černák pred súdom povedal, že v tejto veci pôvodne nechcel svedčiť, keďže Pavol R. bol v minulosti členom vlády a nevedel, či je spoločnosť pripravená na takýto proces.

O skutku vyšetrovateľom najprv povedal len v rámci výpovedí o iných veciach. Tí si potom jeho verziu verifikovali u iných osôb. „Vedel som, že to bude tvrdé,“ povedal s tým, že Pavol R. na neho opakovane útočil v médiách. Černák pritom podľa vlastných slov proti Pavlovi R. nič osobné nemá.

Exminister strávil mesiac vo väzbe

Exministra v súvislosti s údajnou objednávkou vraždy, ktorá sa nakoniec neuskutočnila, zadržali ešte na jeseň 2017. Následne strávil približne mesiac vo väzbe.

Prepustili ho až na pokyn Krajského súdu v Bratislave, musí však nosiť monitorovacie zariadenie. Prokuratúra pre Pavla R. po prepustení znovu opakovane žiadala väzbu, súdy však požiadavke nevyhoveli.

Samotný Pavol R. v decembri 2018 v súvislosti s kauzou objednávky vraždy zdôraznil, že zo smrti Volzovej by nemal prospech. V roku 1995 podľa neho vznikla spoločnosť Markíza Slovakia, ako držiteľ vysielacej licencie podpísala zmluvu so spoločnosťou TV Markíza, ktorá zabezpečovala výrobu televízneho vysielania.

Volzová podľa Pavla R. nikdy nemala podiel v televízii, bola len spolumajiteľkou Markíza Slovakia. Táto spoločnosť mala dostávať 10 percent zisku televízie, teda podiel Volzovej bol päť percent zisku. „Ak toto má byť vysoká majetková hodnota, tak to je na zamyslenie,“ povedal v súvislosti s obvinením, že si vraždu objednal pre majetkový prospech.

S členmi sýkorovcov sa vraj nestretol

Tiež vyhlásil, že nikdy nebol vo firme Mikuláša Černáka a nestretol sa ani s členmi skupiny sýkorovcov. Podľa obvinenia ich on najal, aby Volzovú sledovali. Podľa Pavla R. sa však Volzová neskrývala, preto by bolo absurdné platiť niekomu peniaze za jej sledovanie.

Tiež tvrdil, že ešte v čase mečiarizmu stál proti vládnej moci, preto, ak by si objednal vraždu, mohol ho každý, kto o tom vedel, v tom čase zdiskreditovať. Černák, ktorý bol vtedy vo väzbe, by podľa Pavla R. dostal za jeho diskreditáciu „slobodu a pol Slovenska“.

Diskreditovať ho tiež v tejto súvislosti mohli Peter Steinhübel a Peter Čongrády, ktorí chceli podľa neho získať Markízu. Volzová mala navyše podľa Pavla R. vtedy Čongrádyho ochranku a podpísala mu neexistujúci dlh, na základe ktorého chcel televíziu prebrať.

Obvinenie v tejto kauze vníma Pavol R. ako snahu diskreditovať jeho osobu. V januári preto podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie. Bývalý riaditeľ Markízy je tiež obvinený v prípade miliónových zmeniek, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal v súčasnosti väzobne stíhaný podnikateľ Marian K.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš ČernákPavol RuskoRóbert LališSilvia Volzová