Žampovci klamú, bráni sa Slovenská lyžiarska asociácia

Adam Žampa
Slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Adam Žampa. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 23. marca (WEBNOVINY) – Nie je pravda, že Žampovci dostali v roku 2014 na prípravu od Slovenskej lyžiarskej asociácie 0 (nula) eur. „Pridelených bolo 11 000, z toho 6000 nemohli čerpať pre nepodpísanú zmluvu. V nijakom prípade nie je v záujme SLA lyžiarov o financie oberať, naopak, údaje o celom hospodárení asociácie vrátane ÚAD sú k dispozícii.“

Aj týmito slovami reagovala Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) reprezentovaná šéfom Úseku alpských disciplín (ÚAD) Marinom Mersichom na pohnútky rodiny Žampovcov reprezentovať inú krajinu ako Slovensko a medializované vyjadrenia pretekára Adama Žampu a jeho otca a trénera Tomáša Žampu namierené aj proti SLA.

Žampovci nemali podpísanú zmluvu s asociáciou

V stanovisku, ktoré SLA ešte v nedeľu večer poskytla agentúre SITA, sa tiež uvádza, že zo štátnych zdrojov ÚAD mohol v roku 2014 v kapitole Rozvoj a reprezentácia disponovať sumou necelých 60 000 eur, z čoho najväčšia časť bola použitá pre reprezentantov, ktorí mali podpísanú zmluvu s SLA. Súrodenci Žampovci medzi nimi neboli.

„SLA dostala zo štátneho rozpočtu na rok 2014 napriek požadovaným vyše dvom miliónom eur sumu 564 340 eur, z toho 399 000 (z ktorých ešte polovica bola určená pre mládež) na rozdelenie medzi úseky podľa zaužívaných koeficientov – teda nielen zjazdárom, ale aj bežcom, skokanom, združenárom, snoubordistom, akrobatickým lyžiarom a lyžiarom na tráve,“ píše sa v stanovisku SLA.

Čo hovoríte na lyžiara Adama Žampu, ktorý chce reprezentovať Rusko?

Hľadajú generálneho reklamného partnera

Strešná organizácia slovenského lyžovania tiež upozorňuje, že nie je vecou SLA rozhodovať o finančných prostriedkoch pridelených priamo ministerstvom školstva. Odmeny za umiestnenie na olympijských hrách sú zasa v kompetencii Slovenského olympijského výboru. Organizátori podujatí Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS poskytujú odmeny za umiestnenia vo Svetovom pohári a za každé preteky rozdajú priamo najlepšej tridsiatke pretekárov 100 000 eur.

„Spomenutých 9000 USD za štart bratov na MS 2015 dostaneme asi až o dva roky, kým len pobyt tímu Žampovcov v USA stál SLA okolo 25 000 eur,“ argumentuje SLA.

Snaženie SLA smeruje k tomu, aby popri reprezentácii zabezpečila aj rozvoj mladých nádejných lyžiarov, čo je štandardným postupom všetkých športových federácií. SLA sa zároveň dlhodobo usiluje o uzatvorenie zmluvy s generálnym reklamným partnerom, čo by výrazne rozšírilo možnosti pre lyžiarsku obec na Slovensku. „V súčasnosti je to však i naďalej zložité, tiež vzhľadom na negatívnu kampaň proti ÚAD a SLA,“ dodáva sa v reakcii SLA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAndreas Žampa