Zdeno Chára asistoval pri výhre Bostonu nad Montrealom

Chára

NEW YORK 16. februára (WEBNOVINY) – Kapitán hokejistov Boston Briuns Zdeno Chára bol jediným Slovákom ktorý sa bodovo presadil v stredajších zápasoch kanadsko-americkej NHL.

Jednou asistenciou prispel k víťazstvu svojich „medveďov“ na ľade Montrealu 4:3 po samostatných nájazdoch. Najvyšší hráč najprestížnejšej a najkvalitnejšej hokejovej súťaže na svete strávil na ľade vyše 28 minút, bol však na ňom aj pri všetkých troch góloch domácich. Na konci prvej tretiny ho pri pokuse o bodyček zranil na tvári Čech Tomáš Plekanec.

Chárova krv na ľade vyvolala jasot niektorých fanúšikov Canadiens, keďže kapitán Bostonu nie je v Bell Centre veľmi populárny. „Zranenia po zásahu hokejkou či pukom sú súčasťou hokeja. Sklamala ma však reakcia divákov, so športom to nemá nič spoločné. Medzi tímami môže byť čokoľvek, ale toto sa nerobí. Správanie fanúšikov však nemôžem ovplyvniť,“ reagoval Chára, ktorý po ošetrení v stretnutí pokračoval. Duel medzi dvoma veľkými rivalmi bol opäť plný nasadenia, fyzických kontaktov a osobných súbojov o puk.

26. Marián Gáborík (NY Rangers) 55 27 22 49

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Najlepší strelci: 1. Steven Stamkos (Tampa Bay) 37 gólov, 2. Jevgenij Malkin (Pittsburgh) 32, 3. Phil Kessel (Toronto) 30, 4. James Neal (Pittsburgh) 29, 5. Corey Perry (Anaheim) 28, 6. Jonathan Toews (Chicago) a MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) po 27, 8. Scott Hartnell (Philadelphia) a Radim Vrbata (Phoenix) po 26, 10. Jason Spezza (Ottawa), Iľja Kovaľčuk (New Jersey), Jordan Eberle (Edmontom), Matt Moulson (New York Islanders) a Milan Michálek (Ottawa) po 25.

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 0 0 1 0

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 32 16 10 5 1,97 92,3 6

Peter Budaj (Montreal) 8 2 5 1 2,73 90,6 0

Pozn.: Odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty

Bruins prišli v tretej tretine o dvojgólový náskok, napokon o výsledku rozhodol v rozstrele Tyler Seguin. Boston má v samostatných nájazdoch v tejto sezóne bilanciu 7 víťazstiev a 1 prehra, jeho brankár Tim Thomas čelil tejto situácii piatykrát v ročníku a ešte neprehral. „V rozstreloch som dosiahol pár úspechov, niekedy to však bolo aj o šťastí,“ povedal Thomas. Bruins vyhrali 23. zápas v rade, v ktorom viedli po dvoch tretinách.

Anaheim s Ľubomírom Višňovským v zostave zvíťazil na ľade Pittsburghu 2:1. Slovenský bek mal štyri neúspešné strelecké pokusy, jeho 41-ročný fínsky spoluhráč Teemu Selänne strelil svoj 656. gól v NHL, v historickom rebríčku najlepších strelcov je na delenej 12. priečke s bývalým kanonierom Detroitu Brendanom Shanahanom. Práve Selänneho 19. gól sezóny rozhodol o výsledku. Ducks prerušili šesťzápasovú víťaznú šnúru Penguins v domácom prostredí.

„Tento zápas bol pre nás veľmi dôležitý. Do Pittsburghu sme pricestovali až v skorých ranných hodinách a chvíľu nám trvalo, kým sme sa rozohrali. Súper na nás vyletel a mal pod kontrolou úvodnú dvadsaťminútovku. Potom sme sa dostali do hry, získali sebadôveru a verili, že výsledok otočíme,“ povedal po stretnutí pre AP Selänne. Druhýkrát vo februári celkovo a prvýkrát po ôsmich domácich zápasoch sa do štatistík kanadského bodovania nezapísal jeho ligový líder Jevgenij Malkin. „Mali sme šťastie, že nevyužil svoje šance,“ poznamenal tréner Anaheimu Bruce Boudreau.

Debakel „Panterov“

Málo dôvodov na radosť mal spomedzi Slovákov Tomáš Kopecký drese Floridy. „Panteri“ utrpeli na domácom ľade debakel, Ottawe podľahli 2:6. Brankár Senators Craig Anderson mal 42 úspešných zákrokov, o góly sa podelilo šesť jeho spoluhráčov a klub z kanadskej metropoly zdolal Panthers už deviatykrát v rade. Premiérový gól v NHL dosiahol Jim O´Brien z Ottawy.

„Netuším, či našu sériu vnímajú alebo nie. V dnešnej NHL musíte hrať 60 minút naplno bez toho, aby ste vnímali, aký súper proti vám stojí. Nemôžete si myslieť, že úspech príde sám,“ poznamenal kapitán Senators Daniel Alfredsson. Florida dostala šesť gólov v domácom prostredí prvýkrát v sezóne.

Toronto gólom Tima Connollyho v predĺžení vyhralo v Edmontone 4:3 a prerušilo sériu štyroch prehier. Vancouver si poradil s Coloradom 3:1. V zápase to dlho vyzeralo, že sa bude predlžovať, v 54. min sa presadil Jannik Hansen a rozhodol, že Canucks si deviaty nadstavený čas z ostatných jedenástich zápasov nezahrajú. „Teraz sme to ukončili o trochu skôr ako v posledných stretnutiach. Je pekné, že sme hrali iba 60 minút,“ usmieval sa po zápase Hansen. Canucks neprehrali v riadnom hracom čase s Coloradom už pätnásť zápasov od 1. novembra 2009. Odvtedy si pripísali trinásť výhier.

Výsledky – streda:

Pittsburgh – Anaheim 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 7. J. Staal (Dupuis) – 40. Perry (Ryan, Sbisa), 48. Selänne (Beleskey, Brookbank)

Florida – Ottawa 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)

Góly: 12. Matthias (Weaver), 45. Bergenheim (B. Campbell, Fleischmann) – 6. O´Brien (Foligno, Lee), 26. Daugavinš (Lee, Condra), 28. Butler (M. Michálek, Spezza), 35. Alfredsson (Daugavinš), 42. M. Michálek (E. Karlsson, Spezza), 55. Kuba (Spezza, Alfredsson)

Montreal – Boston 3:4 po samostatných nájazdoch (0:1, 1:2, 2:0 – 0:0, 0:1) – Zdeno Chára (Boston) 0+1

Góly: 22. Darche (Subban), 44. Pacioretty (Desharnais, E. Cole), 52. E. Cole – 18. Ference (Marchand), 26. Pouliot (Kelly, Peverley), 35. P. Bergeron (Seguin, CHÁRA), rozhodujúci sam. nájazd Seguin

Vancouver – Colorado 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 1. Booth (Raymond, Bieksa), 54. Hansen (Hodgson), 59. Burrows (Higgins, Kesler) – 31. E. Johnson (Hejduk, D. Jones)

Edmonton – Toronto 3:4 po predĺžení (1:2, 1:0, 1:1 – 0:1)

Góly: 3. Eager (Petrell), 29. Hall (Gagner, Sutton), 56. Eberle (Ryan Whitney) – 1. Lupul (Kessel, Aulie), 2. Lombardi (Franson), 47. Gardiner (C. MacArthur, Franson), 62. Connolly (Lupul)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraClaude GirouxCorey PerryDaniel AlfredssonHenrik SedinIľja KovaľčukJaroslav HalákJason SpezzaJevgenij MalkinJoffrey LupulJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaMilan KytnárPavel DaciukPeter BudajPhil KesselSteven StamkosTeemu SelänneTim ThomasTomáš KopeckýTomáš PlekanecZdeno Chára