Aktualizované: Zdravotné sestry nebudú odchádzať za montážny pás, odbory vítajú iniciatívu za vyššie platy

Kavecká, Lazorová
Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová Foto: SITA/Urban Klement
  • aktualizované 13. septembra, 19:55

BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vníma pozitívne návrh skupiny poslancov, ktorým by sa zvýšilo platové ohodnotenie sestrám a pôrodným asistentkám.  Návrh novely predkladajú do parlamentu poslanci OĽaNO.

Lepšie ohodnotenie

„Každú novelu zákona, ktorá zlepší platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, vítame, pretože ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR. A nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

„Dlhodobo hovoríme, že situácia sestier a pôrodných asistentiek je neudržateľná, ich stavy sú poddimenzované, sestry preťažené, v nemocniciach pri pacientoch chýbajú tisíce sestier, ich priemerný vek je okolo 50 rokov a mnohé sú pred dôchodkom. Je alarmujúce, že si kompetentní nevšímajú dlhodobé a kritické znižovanie počtov personálu pri pacientoch, čo má prirodzene následky na zdraví obyvateľstva,“ dodala Kavecká.

Platy sestrám rastú

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) v reakcii na návrh OĽaNO na zvyšovanie platu sestrám a pôrodným asistentkám uviedlo, že si uvedomuje potrebu zvýšenia mzdového ohodnotenia pracovníkov v zdravotníctve, a preto aktívne rokuje s Ministerstvom financií SR o navýšení tarifných miezd nelekárskych povolaní. „V prípade sestier a pôrodných asistentiek ide o segment, ktorému venujeme maximálnu pozornosť, MZ SR aktívne a systematicky túto problematiku rieši,“ uviedla v reakcii hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Hovorkyňa MZ SR zároveň dodala, že sestrám sa už mzda v rámci opatrení, ktoré majú prispieť k zlepšeniu ich pracovných podmienok, zvýšila. „Ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k zvýšeniu koeficientu pre sestry s pokročilou praxou. Vďaka prijatej legislatíve majú od tohto roka garantovaný 1,0-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve vypočítanej Štatistickým úradom dva roky spätne. Mzdové ohodnotenie sestier každoročne rastie. Platy sestier sa v súčasnosti každoročne upravujú na základe tzv. mzdového automatu, pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve, pokiaľ ide o platy sestier v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ SR – priemerná mzda za 1. kvartál 2018 predstavovala 1 162 eur,“ dodala Eliášová.

Najmenej sestier na obyvateľov

Počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov v SR sa od roku 2000 do roku 2016 podľa štatistiky OECD znížil zo 7,44 na 5,74 sestry.

Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Celkový počet sestier sa za toto obdobie znížil zo 40 077 na 31 000, čo je pokles o 22,65 %. Pokles počtov pokračuje ako u jedinej krajiny Európskej únie, upozorňuje odborová organizácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Kavecká
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiOZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek