Združenie z Lučenca zrekonštruovalo podnik v Srbsku

Srbsko
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Zdravotne postihnutým v Srbsku sa bude od leta v spoločenskom podniku D.P. DES Novi Sad pracovať o čosi ľahšie.

Slovákom sa podarilo z oficiálnej rozvojovej pomoci zrekonštruovať pracovné priestory v podniku a uľahčiť tak život mnohým chorým. Občianske združenie BOVAP z Lučenca v novembri 2009 v Novom Sade rozbehlo projekt, ktorý sumou takmer 190-tisíc eur podporil Slovak Aid.

Ako pre agentúru SITA uviedol koordinátor projektu Ján Boroš, hlavným cieľom projektu bolo zlepšiť pracovné podmienky zdravotne postihnutých pracovníkov podniku. Združeniu sa podarilo opraviť strechu, izolovať stropy v zámočníckej výrobe, zabezpečiť a nainštalovať technológie na odsávanie prachu v stolárskej výrobe. Zavedením modernej technológie Slováci dosiahli meranie a reguláciu odpadových vôd tak, aby boli dodržané stanovené normy pre ochranu životného prostredia.

V polovici júna sa konala záverečná prezentácia dosiahnutých cieľov a výstupov projektu. Generálny riaditeľ D.P.DES Novi Sad Radojica Džarić sa poďakoval Slovenskej republike za pomoc, ktorú poskytuje.

Zástupca slovenského veľvyslanectva v Belehrade Ján Štark zdôraznil, že Srbsko je najväčším prijímateľom slovenskej zahraničnej pomoci, od roku 2004 bolo podporených vyše 90 projektov viac ako dvoma miliónmi eur. Minulý rok Slováci v balkánskom štáte organizovali viac ako 20 projektov. Srbsko je cieľovou krajinou slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci aj na rok 2011.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Aid