Zelené projekty by podporilo menej Slovákov ako pred rokom, ľudia nechcú platiť nič navyše

Solar panels on the tiled roof of the building in the sun. Top view through grape leaves. Selective focus.
Solárne panely sú jedným zo zdrojom zelenej energetiky. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Podpora financovania zelených projektov z eurofondov u obyvateľov Slovenska medziročne klesla. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre europoslanca Eugena Jurzycu (SaS/ECR) uskutočnila na konci rokov 2019 a 2020 agentúra Focus na vzorke 1 004 respondentov.

Na konci roku 2019 celkom 40,5 percenta respondentov uviedlo, že by uvítali zvýšenie podpory zelených projektov z eurofondov. Na konci roku 2020 však túto myšlienku podporilo 32,2 percenta. Podpora zelených projektov tak u Slovákov klesla o 8,3 percenta.

Podľa Jurzycu je potrebné veriť vedeckému konsenzu o tom, že boj s klimatickou zmenou je nutný a aj na Slovensku je potrebné zachovávať dodržiavanie medzinárodných záväzkov. „Dôraz na efektívnosť sa stáva totálnou nevyhnutnosťou. Tak, aby sa z každého vynaloženého eura dosiahlo maximálne ušetrenie množstva skleníkových plynov v ovzduší,“ povedal Jurzyca.

Menšia ochota ľudí podporovať zdravšie životné prostredie sa ukázala aj pri otázke „Koľko eur navyše, určených na boj s klimatickou zmenou, by ste boli ochotní zaplatiť vo vašej mesačnej faktúre za energie?“. Kým v roku 2019 by nebolo ochotných zaplatiť nič navyše pre boj s klimatickou krízou 49,2 percenta ľudí, v roku 2020 by nechcelo platiť nič navyše 53 percent opýtaných.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen Jurzyca
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUS