Žitňanská: Na čele Súdnej rady má byť sudca, ktorý dokáže spájať sudcovský stav

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – Na čele Súdnej rady SR by mal byť sudca s vysokou podporou sudcovského stavu, ktorý dokáže spájať sudcov, uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v súvislosti s tým, že v utorok 11. júla si bude tento orgán voliť svoje nové vedenie.

Zdôraznila, že ona medzi sudcami, členmi Súdnej rady SR, vidí vhodného kandidáta. Názor, že na čele Súdnej rady má byť sudca, vyslovili aj viacerí členovia rady. Zo zákona kandidáta na predsedu musia predložiť najmenej traja členovia Súdnej rady SR. Zatiaľ oficiálnym kandidátom nie je nik.

Hádky a tábory dôveryhodnosti neprospievajú

Ministerka zdôraznila, že rada je ten orgán, ktorý by mal moderovať diskusiu na tému sudcovskej etiky. Od toho ako sa tejto úlohy zhostí nový predseda rady a ako dokáže kultivovať debaty na túto tému, bude do veľkej miery závisieť dôveryhodnosť justície. „Hádky a tábory dôveryhodnosti neprospievajú,“ zdôraznila.

Šéfka rezortu spravodlivosti pripomenula, že rada má tiež výrazné kompetencie pri výbere sudcov, bude voliť predsedu Najvyššieho súdu SR, vyberá sudcov, ktorí budú hodnotiť ostatných sudcov a má tiež dohľad nad disciplinárnymi konaniami.

V Súdnej rade SR, najvyššom orgáne súdnictva, 28. júna skončil mandát ôsmim členom, ktorí boli zvolení sudcami. V rade skončila aj dovtedajšia predsedníčka Jana Bajánková a podpredseda Ján Vanko. Nahradila ich osmička nových členov z radov sudcov, ktorých zvolili v májových voľbách.

Radu do zvolenia vedenia povedie Havlát

Novými členmi sú Ján Burik (Krajský súd Žilina), Daniel Hudák (Najvyšší súd SR), Miloš Kolek (Krajský súd Prešov), Marcela Kosová (Krajský súd Bratislava), Martin Michalanský (Krajský súd Košice), Pavol Pilek (Krajský súd Nitra), Lenka Praženková (Najvyšší súd SR) a Erika Zajacová (KS Trenčín).

Okrem osmičky sudcov volených sudcami sa mandát skončil aj nominantke parlamentu Alene Šiškovej. Za ňu ale poslanci nezvolili zatiaľ náhradu. Dôvodom je spor o nominácii sudkyne a štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktorú navrhol za členku rady poslanec Smeru-SD Robert Madej.

Radu do zvolenia nového vedenia povedie najstarší člen Ján Havlát. Rada má oficiálne 18 členov, sú v nej okrem volených zástupcov sudcov aj nominanti prezidenta, parlamentu a vlády. Je osobitným nezávislým ústavným orgánom súdnej moci, ktorý garantuje predovšetkým nezávislé postavenie súdnej moci a sudcovskú legitimitu.

Zodpovedá za chod súdnictva, správu súdnej moci a súdnictva ako aj transparentnosť súdnictva. V rade sa v septembri končí mandát aj dvom nominantom vlády Eve Fulcovej a Ľubošovi Sádovskému.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HudákJana BajánkováLenka PraženkováLucia ŽitňanskáRóbert Madej
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNS Najvyšší súd SRSúdna rada SR