Život v Izraeli sa zastavil, pripomenul si holokaust

Bez názvu
Izraelčania si dvoma minútami ticha a za zvukov sirén pripomenuli holokaust. Jeruzalem 19. apríla 2012. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 19. apríla (WEBNOVINY) – Milióny obyvateľov Izraela sa vo štvrtok na dve minúty zastavili a stíchli, aby si uctili pamiatku Židov usmrtených nacistami počas druhej svetovej vojny. Počas spomienky na holokaust zazneli v celej krajine sirény.

Oficiálna spomienka na obete vyhladzovania sa začala v stredu spoločenskými a náboženskými podujatiami a vysielaním filmov, dokumentov a svedectiev o holokauste.

Vôbec po prvý raz sa na izraelskej oficiálnej spomienke zúčastňuje aj delegácia európskych Rómov zložená aj z Poliakov, Čechov, Slovákov, Nemcov či Holanďanov.

Výročnú spomienku na holokaust v stredu využil izraelský premiér Benjamin Netanjahu na slovný útok voči Iránu. Podľa jeho slov „ľudia, ktorí odmietajú vidieť iránsku hrozbu, sa z holokaustu vôbec nepoučili“. Podľa Netanjahua sú v islamskej republike ľudia, ktorí „chcú zlikvidovať milióny Izraelčanov“.

Premiérove vyjadrenia však stretli s nesúhlasom laureáta Nobelovej ceny mieru Ellieho Wessela, ktorý holokaust prežil. Podľa slov rumunského rodáka sú takéto prirovnania „neprijateľné a nemožné“, keďže systematické vyvražďovanie židovského etnika nacistami sa nedá prirovnať k ničomu.

Celkový počet obetí holokaustu sa odhaduje na 12 až 16 miliónov, medzi nimi v rámci „konečného riešenia židovskej otázky“ asi 6 miliónov Židov. Holokaust zasiahol aj príslušníkov slovanských národov, hlavne Poliakov, Bielorusov, Ukrajincov, Rusov, obyvateľov Juhoslávie a Rómov.

Terčom likvidácie boli aj homosexuáli, Svedkovia Jehovovi, ľudia s telesným či duševným postihnutím a politickí odporcovia nacizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu