Zlatú Kuzminovú veľkolepo privítali v Banskej Bystrici

Zlatú Anastasiu Kuzminovú privítali v Banskej Bystrici

BANSKÁ BYSTRICA 26. februára (WEBNOVINY) – Banská Bystrica oslavovala v stredu zlatú medailu biatlonistky Anastasie Kuzminovej. Úvodné oslavy prebehli vo Vojenskom športovom centre Dukla a potom pokračovali na námestí SNP pod Urpínom. Podľa odhadu banskobystrického primátora Petra Gogolu prišlo Kuzminovú slávnostne privítať takmer sedemtisíc ľudí.

Obrazom: Anastasiu Kuzminovú vítalo takmer sedemtisíc ľudí

Medzi prvými gratulantmi bol minister obrany Martin Glváč, ktorý sa poďakoval všetkým slovenským reprezentantom z armádneho klubu, osobitne biatlonistke Kuzminovej a alpskému lyžiarovi Adamovi Žampovi.

„S oboma som veľmi spätý, pretože, keď som nastupoval do funkcie, tak som chcel kategorizovať športy a robiť zásadné rozhodnutia. Nasťa ma veľa naučila, riešili sme napríklad problém s obstarávaním terčov. Nebolo to jednoduché, lebo sme posudzovali, či majú byť o tisíc eur lacnejšie alebo drahšie. Potom prišla aj petícia športovcov, ktorí vnímali veci inak, ale nechcem sa k tomu vyjadrovať. Teším sa, že rozhodnutia boli napokon správne Chcem, aby bola Dukla zameraná na špičkových reprezentantov a na vyberanie mládežníckych talentov. Myslím si, že športovci ako Nasťa nám iba pomôžu. Chceme vytvárať kvalitné materiálne podmienky, aby vyrastali na Slovensku aj talenty. Preto sa musíme zamerať na druhy športu, ktoré majú u nás tradíciu,“ uviedol na stredajšom brífingu v Banskej Bystrici minister obrany Martin Glváč.

Rezortný šéf najprv odovzdal Anastasii Kuzminovej vecný dar. Netradičný budík v tvare terča, ktorý prestane zvoniť, len ak do neho zlatá olympijská medailistka strelí s malou zbraňou do stredu, ktorá bola súčasťou darčeka. „Hovorí sa, že špičkový biatlonista je ten, ktorý, keď ho v noci zobudíš, trafí terč. Ja sa ho budem snažiť trafiť ráno,“ reagovala rodáčka z ruského Ťumeňa, ktorá sa môže tešiť aj z ďalších darov.

Minister Glváč jej venoval dovolenku v Grécku podľa vlastného výberu, primátor Banskej Bystrice Peter Gogola ručne vyšívaný ľudový kroj zo stredného Slovenska, šitý krivou ihlou tradičnou metódou.

Kuzminová dostala aj výnimočnú originálnu kráľovskú korunu z mosadze a bronzu s doposiaľ nevyčísliteľnou hodnotou s motívmi terčov, olympijských kruhov a bežeckými traťami, no a potešil ju aj hokejový olympijský dres Slovenska s číslom 1 a nápisom NASTA.

„Hokejisti hrali tak zle, lebo ma prišli povzbudiť a akoby so mnou pretekali. Celé tri kolá stáli, bežali a kričali a dali do toho toľko síl, že už nevládali potom na ľade. Chcem sa im poďakovať a verím, že ich podržíte. Nehnevajte sa na nich, všetci chceli dosiahnuť čo najlepší výsledok,“ uviedla Anastasia Kuzminová priamo na banskobystrickom námestí.

Zlatú Anastasiu Kuzminovú privítali v Banskej Bystrici
Adam Žampa (vpravo) počas osláv príchodu držiteľky zlatej olympijskej medaily zo Soči Anastasie Kuzminovej do Banskej Bystrice.

Naturalizovaná Banskobystričanka neskrývala emócie a pocity ani pri oceňovaní športovcov priamo vo Vojenskom športovom centri Dukla. „Je vzácne mať takúto podporu. Chcem sa poďakovať za ochotou ministrovi obrany. Bez finančnej pomoci sa nedá fungovať vo veľkom športe a byť vo svetovej špičke. Je to krásny pocit vrátiť sa po mesiaci domov. Možno niekto povie, že som bola doma v Rusku, ale nie je to tak. Domov mám tu na Slovensku v Banskej Bystrici. Veľmi mi chýbali oči blízkych ľudí. Viem, že mi na diaľku držali palce a ja som to cítila. Vďaka tomu boli výsledky úspešné,“ prezradila Kuzminová, ktorá v Soči obsadila aj šieste miesto v stíhacích pretekoch.

Ocenenie od ministra obrany prijal v Banskej Bystrici za piate miesto v superkombinácii a šieste v slalome Adam Žampa. Na krátkom brífingu uviedol: „Potešila ma darovaná maketa môjho vysnívaného auta od ministra Glváča. Bolo by lepšie, keby som dostal skutočné, ale viem, že to nie je možné. Som rád, že mi Dukla utvára podmienky, najmä sociálne zabezpečenie. Verím, že aj vďaka týmto výsledkom sa dostanem na vyššiu úroveň v armádnom tíme. Za sebou mám neuveriteľný olympijský zážitok. Sám som neveril, že môžem dosiahnuť takéto umiestnenia. Na tréningu som párkrát porazil špičkových lyžiarov, ale v pretekoch je to iné, navyše na ZOH, ktoré sú len každé štyri roky. Ak by mi to niekto povedal pred pretekmi, tak mu neuverím. O to som šťastnejší, že sa mi to podarilo.“

Obrazom: Úžasná Kuzminová získala zlatú medailu
Anastasia Kuzminová si prevzala zlatú medailu
Anastasia Kuzminová skončila v stíhačke šiesta
Domračevová deklasovala súperky, Kuzminovej nevyšla streľba
Obrazom: Anastasii Kuzminovej sa v pretekoch s hromadným štartom nedarilo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAnastasia KuzminováMartin GlváčPeter Gogola