Zmenila sa vám od začiatku júla výška odvodov? Novú sumu musíte zaplatiť do 8. augusta

peniaze, kalkulačka, úver
Foto: ilustračné, Getty Images.
  • aktualizované 2. augusta 12:12

Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorým sa od začiatku júla zmenila výška poistného na sociálne poistenie, musia novú sumu poistného za júl tohto roka zaplatiť do 8. augusta 2019. Tí, ktorí majú trvalý príkaz na platenie poistného v banke, by si mali včas zmeniť výšku odvodov.

List od Sociálne poisťovne

O novej výške sociálnych odvodov Sociálna poisťovňa (SP) SZČO písomne informovala v minulom mesiaci.

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, k 8. augustu tohto roka by malo z minimálneho vymeriavacieho základu zaplatiť poistné do Sociálnej poisťovne 139 170 živnostníkov a ostatných SZČO. Vyššie poistné, ako sú minimálne odvody, by malo k rovnakému termínu zaplatiť 82 320 živnostníkov.

 „Pre porovnanie, k 8. augustu 2018 zaplatilo minimálne poistné 141 875 živnostníkov a vyššie poistné uhradilo 75 737 živnostníkov,“ uviedol. Počet SZČO, ktoré platia poistné do Sociálnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu, tak podľa hovorcu poisťovne zásadným spôsobom neklesá.

Odložené daňové priznanie

Nová suma poistného sa nevzťahuje na SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. SZČO s odloženým daňovým priznaním za minulý rok dostanú zo SP listy s informáciami o odvodových povinnostiach až v októbri.

Ak im vznikne povinnosť platiť poistné, zaplatia ho prvýkrát do 8. novembra 2019. Ak sa im výška poistného zmení, novú sumu poistného takisto zaplatia prvýkrát do 8. novembra 2019. Za júl, august a september totiž uhrádzajú tieto SZČO poistné v rovnakej sume, v akej ho platili za obdobie do 30. júna 2019.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie pre SZČO v tomto roku dosahuje 477 eur, z čoho poistné predstavuje 158,11 eura. Maximálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov je na úrovni 6 678 eur a maximálne poistné z toho tvorí 2 213,75 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom