ZOH 2018 v Pjongčangu: Vlhová a Velez-Zuzulová sa štartu nedočkali, slalom pre vietor odložili

Vietor, Pjongčang
Vietor v cieli stredajšieho slalomu. Pjongčang, 14. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 14. februára, 10:49

PJONGČANG 14. februára (WebNoviny.sk) – Stredajší slalom žien na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu pre silný vietor odložili na piatok, kedy je na programe aj súťaž v super G mužov.

Štart prvého kola stredajšieho slalomu z pôvodne plánovaných 10:15 miestneho času (2:15 SEČ) najprv posunuli na 10:30 miestneho času (2:30 SEČ), potom na 10:45 miestneho času (2:45 SEČ) a následne o ďalšiu hodinu na 11:45 miestneho času (3:45 SEČ).

Prelink

Počasie sa však neumúdrilo a padlo rozhodnutie o odložení. Pre vietor už zrušili aj sobotňajší zjazd mužova pondelňajší obrovský slalom žien. Piatok by malo prvé kolo štartovať o 10.00 h miestneho času (2.00 h SEČ), a druhé kolo je naplánované od 13.15 h (5.15 h SEČ).

Budú sa žrebovať aj nové čísla

Štartové číslo jeden mala mať v stredu slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Na základe žrebu mala ísť s dvojkou Švédka Anna Swennová Larssonová a s trojkou hlavná ašpirantka na zlato Američanka Mikaela Shiffrinová.

Nasledovať mali Rakúšanka Bernadette Schildová, Švajčiarka Wendy Holdenerová, Nórka Nina Haverová-Lösethová, Švédka Frida Hansdotterová, Švajčiarka Denise Feierabendová a s deviatkou druhá slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová. Štartovať mali aj ďalšie dve Slovenky – Barbara Kantorová s číslom 54 a Soňa Moravčíková s číslom 55.

To už teraz neplatí, keďže piatok sa berie akoby nová súťaž, čiže dôjde aj k novému žrebovaniu čísel. „Čo narobíme, vždy je to tak, že keď sa zrušia preteky, nanovo sa musí žrebovať,“ reagoval Timotej Zuzula, tréner Veroniky Velez-Zuzulovej.

„A či sme radi, že to dnes zrušili? Nie sme nadšení, ale rešpektujeme to, vietor bol príliš silný. To bol jediný dôvod. Veronika aj Peťa už schádzajú do dediny, popoludní príde na rad kondičný tréning a zajtra po súťaži v obrovskom slalome ešte tréning slalomu. Dôležité je tiež držať sa v teple,“ doplnil T. Zuzula.

V Jangpchjongu aj prezident Kiska

Stredajší ženský slalom mal byť zo slovenského pohľadu jednou z ostro sledovaných súťaží XXIII. ZOH v Pjongčangu. Petra Vlhová sa vzhľadom na úspešnú sezónu vo Svetovom pohári netajila medailovými ambíciami a Veronika Velez-Zuzulová zasa chcela dôstojne zakončiť úspešnú kariéru.

Na preteky do Centra zjazdového lyžovania Jangpchjong zavítal aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska či šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel. „Na slalom som sa tešil najviac, som smutný z toho, že ho neuvidím. Po dnešnom hokeji odlietam domov. Na druhej strane, je dobré, že to zrušili. Čo ak by zafúkalo práve proti našim reprezentantkám,“ vyjadril sa Andrej Kiska.

„Vždy je nepríjemné, keď sa niečo také udeje a na tejto olympiáde to začína byť pravidlo, Verím však, že naše reprezentantky to nevyruší v ich pokoji a sústredenosti. Sú obe dokonalé profíčky a novej situácii sa určite dobre prispôsobia,“ uviedol A. Siekel.

Vlhovej sa menia plány z hodiny na hodinu

Kým Veronika Velez-Zuzulová absolvuje v dejisku ZOH 2018 iba slalom a záverečnú tímovú súťaž, Petre Vlhovej sa menia plány doslova z hodiny na hodinu.

Už v pondelok mala absolvovať obrovský slalom, ktorý zatiaľ preložili na štvrtok 15. februára (1. kolo – 10.00 h / 2.00 h SEČ, 2. kolo – 13.45 h / 5.45 h SEČ). „Nie je to príjemné, pretože človek je na niečo nastavený a potom sa to zruší. Každý sa s tým musí vyrovnať, no trochu ma to nahnevalo,“ hovorí Vlhová.

Aktuálne sa teda dozvedela, že olympijský „obrák“ by mala predsa len absolvovať pred slalomom, ktorý má byť až v piatok.

Vlhová si nemyslí, že v stredu boli podmienky natoľko zlé, aby slalom preložili. „Fúkalo, ale myslím si, že to mohli pustiť. Mala som pred štartom jednu tréningovú jazdu, aby som sa rozhýbala a nefúkalo tak, že by som nemohla súťažiť. Oni však vedia, čo robia a preložili to. Od zajtra by to už malo byť dobré,“ doplnila.


ZOH 2018 v Pjongčangu

Zjazdové lyžovanie

Slalom žien – pre silný vietor preložené na piatok

1. kolo: štart o 10.00 h miestneho času (2.00 h SEČ)
2. kolo: štart o 13.15 h (5.15 h SEČ)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAnton SiekelBarbara KantorováMikaela ShiffrinováPetra VlhováSoňa MoravčíkováVeronika Velez-ZuzulováWendy Holdenerová