ZOH 2018 v Pjongčangu (tímová súťaž): Vlhová, Velez-Zuzulová a bratia Žampovci skončili už v osemfinále

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v prvom kole slalomu žien na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Kórejská republika, Pjongčang, 16. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

PJONGČANG 24. februára (WebNoviny.sk) – Slovenskí reprezentanti v zjazdovom lyžovaní vypadli v sobotňajšej tímovej súťaži na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu už v osemfinále.

Slováci v ňom prehrali s Nemcami. Petra Vlhová, Adam Žampa svoje jazdy vyhrali, Veronika Velez-Zuzulová a Andreas Žampa následne prehrali a zásluhou lepších časov postúpili Nemci. Úradujúci vicemajstri sveta v tejto disciplíne Slováci skončili v konečnom účtovaní na 9. mieste. Veronika Velez-Zuzulová po pretekoch potvrdila, že šlo o jej posledný súťažný štart v bohatej kariére.

Prelink

„Snažila som sa ísť, čo najrýchlejšie. Nemci zvolili taktiku najrýchlejších pretekárov nasadiť na našich slabších. Bolo to ťažké. Každý kto to pozerá, vidí, že každý tím sa pripravil na súťaž výborne. Úroveň je oveľa vyššia ako kedysi. Ten pocit, že je to olympiáda, každý sa preto pripravil zodpovedne. Nemáme sa začo hanbiť. Každý sa snažil urobiť maximum. Mala som tri dni tréningu presne, čo je málo. Ale celkovo keď to zrátam. Pred olympiádou som mala možno dvadsať dní tréningu na lyžiach, čo je veľmi málo. Ľudia si povedia, na čo som sem išla, ale to asi nikto nepochopí. To pochopím len ja a ten, čo sa zranil podobne ako ja, že vie, čo je to lyžovať po štyroch mesiacoch na takejto úrovni,“ zhodnotila Veronika Velez-Zuzulová.

Petra Vlhová dala do toho všetko

Petra Vlhovú rovnako ako ostatných tímových kolegov mrzelo vypadnutie hneď v úvodnom kole. „Dala som do toho všetko, ale bolo vidieť, že každý sa oveľa zlepšil v tejto disciplíne. Navyše to bolo postavené dosť v rovine, takže bolo treba ísť na sto percent bez chýb. My sme ich urobili a dokonca aj viac, takže to rozhodlo. Vo svojej jazde som zvolila mužskú techniku. Bolo to rýchle, rozhodol cieľový finiš. Chalani aj Veronika sa snažili, ale robili trošku chyby, ktoré nás stáli postup. Očakávania sú vždy vysoké. Netreba, aby ľudia očakávali viac, ako je realita. Musia to brať tak, ako to je a čakať, čo bude. Je pravda, že na majstrovstvách sveta sme bolí druhí. Mali sme tam svoj deň. Každý predviedol skvelý výkon, ale tu som vedela, že sa každý zo súperov výrazne zlepšil. Videla som to počas paralelných slalomov v tejto sezóne, že sa to už vo veľkom špeciálne trénuje. Samozrejme, nie som nadšená. Som víťazný typ a tešila by som sa, keby sme zvíťazili. Taký je šport, urobili sme chyby, a preto sme prehrali,“ povedala Petra Vlhová.

Adam Žampa s menším zaváhaním na štarte

Petra Vlhová na úvod zdolala Marinu Wallnerovú, po nej si Adam Žampa poradil Alexandrom Schmidom, pretože jeho súper spadol. Veronika Velez-Zuzulová potom zaostala za Lenou Dürrovou a Andreas Žampa podľahol Linusovi Strasserovi. Rozhodoval súčet časov najlepšieho muža a ženy, v tomto hľadisku uspeli Nemci a postúpili.

„Nemci proti mne postavili slabšieho z dvojice, čo bolo veľmi dobre takticky zvládnuté. Boli v renkingu vyššie ako my, takže mali na to právo. Na štarte som mal menšie zaváhanie, potom som sa do toho pustil. Vedel by som ísť aj rýchlejšie, ale oukej. Vyhral som svoju jazdu, ale škoda vypadnutia. Nepozerám sa na súpera vedľa seba, koncentrujem sa na svoju jazdu. Samozrejme, registroval som, že vypadol. On vedel, že ho budem atakovať v spodnej časti a asi to potom prekombinoval. Vypadli sme, čo nie je koniec sveta. Človeka to však mrzí, lebo sme mali veľmi dobrý tím. My s Veronikou sme po zranení, dali sme maximum a 2:2 s takou krajinou ako je Nemecko, nie je katastrofa,“ myslí si Adam Žampa.

Zlatú medailu získali Švajčiari

Jeho brat Andreas doplnil: „Keby bolo menej chýb, keby… Tento šport je presne o tom, že kto urobí menej chýb, postúpi. Necítil som tlak, vedel som, že vedieme 2:0, ale to je asi tak všetko, čo som vedel. Je to síce tímová súťaž, ale každý ide sám za seba a chce vydať zo seba maximum. Vždy treba ísť do konca a dať tam všetko. Pred rokom sme my zdolali Nemcov, teraz oni nás. Aj slovenskí hokejisti zdolali Rusov 3:2, ale Rusi sú vo finále. Taký je šport.“

Zlatú si získali reprezentanti Švajčiarska (Denise Feierabendová, Ramon Zehnhäusern, Wendy Holdenerová, Daniel Yule, Luca Ärni), ktorí vo finále zdolali 3:1 Rakúšanov (Katharina Liensbergerová, Michael Matt, Katharina Gallhuberová, Marco Schwarz, Manuel Feller, Stephanie Brunnerová).

Bronz putuje do Nórska (Nina Haverová-Lösethová, Sebastian Foss-Solevaag, Kristin Lysdahlová, Leif Kristian Nestvold-Haugen, Maren Skjöldová, Jonathan Nordbotten) triumfom nad Francúzskom v súboji o 3. miesto. Švajčiari na ceste za olympijským zlatom vyradili postupne Maďarov, Nemcov, Francúzov a Rakúšanov. Tímová súťaž v zjazdovom lyžovaní mala v Pjongčangu premiéru pod piatimi kruhmi.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Tímová súťaž v zjazdovom lyžovaní

osemfinále

Rakúsko – Kórejská republika 4:0
Švédsko – Slovinsko 3:1
USA – Veľká Británia 2:2* Briti postúpili zásluhou lepšieho času
Nórsko – Olympijskí športovci z Ruska 4:0
Taliansko – Česko 3:1
Francúzsko – Kanada *2:2 Francúzi postúpili zásluhou lepšieho času

Nemecko – Slovensko *2:2 Nemci postúpili zásluhou lepšieho času
Marina Wallnerová – Petra Vlhová 0:1 (-0,02 s)
Alexander Schmid – Adam Žampa 0:2 (Schmid nedokončil)
Lena Dürrová – Veronika Velez-Zuzulová 1:2 (+0,59)
Linus Strasser – Andreas Žampa 2:2 (+0,87)

Švajčiarsko – Maďarsko 4:0

štvrťfinále

Rakúsko – Švédsko 4:0
Veľká Británia – Nórsko 2:2* Nóri postúpili zásluhou lepšieho času
Taliansko – Francúzsko 1:3
Nemecko – Švajčiarsko 2:2* Švajčiari postúpili zásluhou lepšieho času

semifinále

Rakúsko – Nórsko 3:1
Francúzsko – Švajčiarsko 1:3

o 3. miesto

Nórsko – Francúzsko 3:1

finále

Švajčiarsko – Rakúsko
Denise Feierabendová – Katharina Liensbergerová 0:1 (-0,31 s)
Ramon Zehnhäusern – Michael Matt 1:1 (Matt nedokončil)
Wendy Holdenerová – Katharina Gallhuberová 2:1 (+0,10)
Daniel Yule – Marco Schwarz 3:1 (Schwarz nedokončil)

Konečné poradie

1. Švajčiarsko (Denise Feierabendová, Ramon Zehnhäusern, Wendy Holdenerová, Daniel Yule, Luca Ärni), 2. Rakúsko (Katharina Liensbergerová, Michael Matt, Katharina Gallhuberová, Marco Schwarz, Manuel Feller, Stephanie Brunnerová), 3. Nórsko (Nina Haverová-Lösethová, Sebastian Foss-Solevaag, Kristin Lysdahlová, Leif Kristian Nestvold-Haugen, Maren Skjöldová, Jonathan Nordbotten), 4. Francúzsko, 5. Švédsko, Veľká Británia. Taliansko, Nemecko, 9. SLOVENSKO

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAndreas ŽampaMarco SchwarzPetra VlhováVeronika Velez-ZuzulováWendy Holdenerová