Foto: Záverečný ceremoniál ukončil ZOH 2018 v Pjongčangu, olympijský oheň zhasol (aktualizované)

ZOH 2018 v Pjongčangu: Záverečný ceremoniál
Ohňostroj počas záverečného ceremoniálu ZOH 2018. Pjongčang, 25. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 25. februára 14:27

PJONGČANG 25. februára (WebNoviny.sk) – Zimné olympijské hry 2018 v nedeľu dospeli k svojmu záveru. V kórejskom Pjongčangu o 13.53 h SEČ zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred sedemnástimi dňami zapálili.

Najväčšiu výpravu vytvorili USA

Ešte pred tým oficiálne vyhlásil Hry za skončené prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Na XXIII. ZOH v Južnej Kórei sa predstavilo rekordných 2920 športovcov z 92 krajín. Najväčšiu výpravu vytvorili USA, ktorí do Ázie vyslali 242 reprezentantov.

Prelink

„Gratulujem, Pjongčang! Ostatné dni sme boli svedkami niečoho, čo má pevné korene v histórii, ale ukazuje i cestu do budúcna. Tvrdil to už zakladateľ olympijskej myšlienky Pierre de Coubertin a platí to dodnes. Výpravy oboch kórejských krajín nastúpili pod spoločnou vlajkou a ukázali svoju vieru v mierovú budúcnosť. Ukázali, ako môže šport spájať a stavať mosty. Športový sviatok v Pjongčangu môžeme nazvať Hrami nových horizontov. Chceme tieto nové horizonty ponúknuť všetkým po celom svete. Ďakujem všetkým zúčastneným športovcom za ich bojového ducha, ale i fair play. Z celého srdca ďakujem aj organizátorom a zároveň im gratulujem. Ďakujeme a dovidenia, Kórea“ uviedol Bach vo svojom prejave.

Najúspešnejšou krajinou Nórsko

Na ZOH 2018 mali rozdať dovedna 102 zlatých medailí, napokon ich bolo 103 keďže v súťaži dvojbobov udelili dva najcennejšie kovy. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali 14 zlatých, 14 strieborných 11 bronzových medailí.

Druhí skončili Nemci (14-10-7) a tretí sú Kanaďania (11-8-10). Slovensko s kolekciou 1-2-0, o ktorú sa postarala biatlonistka Anastasia Kuzminová, figuruje na 17. priečke v tomto hodnotení. Slovenská výprava dovedna dosiahla 26 pozícií v prvej polovici štartovného poľa a 16 v jeho prvej tretine.

V rámci záverečného ceremoniálu na Olympijskom štadióne v Pjongčangu sa spomedzi športovcov ako prví predstavili vlajkonosiči jednotlivých krajín a utvorili veľký kruh. Slovenskú vlajku tentokrát niesla zjazdárka Petra Vlhová.

Tejto pocty sa dočkala napríklad i česká víťazka v dvoch rôznych disciplínach – snoubordistka aj lyžiarka v alpských disciplínach Ester Ledecká, Švajčiar Ramon Zenhäusern, ktorý si z Kórejskej republiky odnesie jeden zlatý a jeden strieborný kov, alebo nemecký hokejista Christian Ehrhoff, pilier defenzívy svojho národného tímu pri prekvapivom prieniku až do finále.

Slováci prví na štadióne

Po nich už prišli na plochu stovky ďalších olympionikov. Na znak jednoty však nekráčali rozdelení podľa krajín, ako je zvykom pri otváracom ceremoniáli, ale všetci naraz. Na čele celého sprievodu bol slovenský lyžiar Adam Žampa.

Športovci postupne obišli kruh tvorený zástavami jednotlivých krajín a usadili sa na tribúnu, odkiaľ sledovali nasledujúci kultúrny program. Nástup športovcov ukončili reprezentanti domácej Kórejskej republiky. Krátko pred nimi sa prezentovali olympionici z KĽDR, oba tábory išli na rozdiel od otváracieho ceremoniálu s vlajkou vlastnej krajiny.

Medzi mnohými vlajkami jednotlivých krajín stále absentovala ruská. MOV zvažoval, že Rusov za „dobré správanie“ v Pjongčangu odmení povolením prezentovať sa vlastnou národnou identitou, napokon sa však nekonalo nič také. MOV o tom definitívne rozhodol až v nedeľu hlasovaním svojich členov

Odovzdávanie medailí

Zaujímavou súčasťou záverečného ceremoniálu bolo odovzdávanie medailí za záverečnú olympijskú disciplínu, ktorou bol beh žien na lyžiach s hromadným štartom na 30 km klasickou technikou.

Zlatú medailu si pred zrakmi všetkých prevzala Nórka Marit Björgenová, po novom už historicky najúspešnejšia športovkyňa na ZOH vrátane porovnania s bilanciami mužov. Medailami boli ocenení i víťazi behu na lyžiach mužov na 50 km, zlato si prevzal Fín Ivo Niskanen.

Na rozlúčkovej slávnosti symbolicky nechýbala ani čínska hymna. V Pekingu sa totiž uskutočnia zimné olympijské hry o štyri roky a Číňania dostali možnosť predviesť časť svojej kultúry už v Pjongčangu. Olympijské „turné“ po Ázii ako stredná kapitola dotvoria OH 2020 v japonskom Tokiu.


Záverečný ceremoniál ZOH 2018 v Pjongčangu

Textový online prenos zo záverečného ceremioniálu sme ukončili a ďakujeme vám za pozornosť.

13:53 Olympijský oheň zhasína a hry v Pjongčangu sa končia.

13:48 Pred zhasnutím olympijského ohňa ešte pripomenutie, ako pochodeň smerovala až do Pjongčangu.

13:43 Oheň v Pjongčangu 9. februára o 22.08 miestneho času (14:08 SEČ) zapálila niekdajšia skvelá juhokórejská krasokorčuliarka, olympijská víťazka z Vancouveru 2010 Kim Jun-a a teraz bude nasledovať jeho zhasnutie. Medzitým ešte vystúpenie skupiny EXO.

O 13:41 prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach ukončil zimné olympijské hry v Pjongčangu a pozval všetkých do Pekingu. Zimné olympijské hry 2022 sa budú konať 4. – 20. februára.

13:39 Thomas Bach spoločne s vybraným športovcami medzi ktorými boli aj Martin Fourcade, Lindsey Vonnová, či obnažený Pita Taufatofua – ten zaujal aj na otváracom ceremoniáli.

13:37 Po príhovore šéfa organizačného výboru I Hi-boma nasledovali slová prezidenta MOV Thomasa Bacha, ktorý okrem iného povedal, že ZOH 2018 v Pjongčangu boli „hry nových horizontov“.

13:26 Na počesť ďalšieho organizátora zaznela čínska hymna a nasledovalo ďalšie tanečné vystúpenie a svetelné efekty tentoraz v podaní pekingských organizátorov, ktorí všetkých pozvali na ZOH 2022. Na konci krásnej šou sa prihovoril aj čínsky prezident a na ploche Olympijského štadióna v Pjongčangu sa objavilo logo športového sviatku, ktorý bude v roku 2022.

13:16 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas prevzal olympijskú vlajku od starostu Pjongčangu Sima Če-kuka a odovzdal ju starostovi Pekingu Chenovi Jiningovi, ktorý bude zimnú olympiádu hostiť v roku 2022. Peking bude prvým mestom, ktoré po letných hrách zorganizuje aj zimné.

13:14 Šou speváčky CL vystriedala grécka a olympijská hymna, ktorú zaspieval 11-ročný chlapec.

13:10 Zástupcovia dobrovoľníkov, ktorých boli v Pjongčangu stovky, prevzali poďakovanie a nasledovalo hudobné vystúpenie juhokórejskej speváčky CL (vlastným menom Lee Chae Rin), ktorej jej šou zakončil ohňostroj.

12:58 Ďalšia časť programu „vlna budúcnosti“ s tanečníkmi a krásnymi svetelnými čiernobielymi efektami.

12:55 Medaily si prevzali aj najlepší zo sobotňajších pretekov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom (bronzový: Andrej Larkov, strieborný: Alexander Bolšunov, zlatý: Iivo Niskanen). Cenné kovy odovzdávali podobne ako v predchádzajúcom prípade prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Gian Franco Kasper (prezident FIS). Na počesť víťaza zaznela fínska štátna hymna.

12:50 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Gian Franco Kasper (prezident FIS) odovzdali cenné kovy pre tri najlepšie bežkyne na lyžiach z pretekov na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom (bronzová: Stina Nilssonová, strieborná: Krista Pärmäkoskiová a zlatá: Marit Björgenová). Na počesť víťazky zaznela nórska štátna hymna.

12:43 V ďalšej časti programu sa spomínalo na tých, ktorí už nemôžu byť medzi nami – symbolom bola korytnačka. Nasleduje odovzdanie cenných kovov pre najlepších zo ženských a mužských pretekov v behu na lyžiach.

12:38 Ďalšie svetelné efekty – po nástupe športovcov sa na oblohe vytvoril maskot olympiády (tiger Soohorang), ktorý zamával divákom a vytvorilo sa z neho srdce. Športovci sa už usadili v hľadisku a program pokračuje ďalšou časťou.

ZOH 2018 v Pjongčangu: Záverečný ceremoniál
Športovci počas záverečného ceremoniálu ZOH 2018 v Pjongčangu, Pjongčang, 25. február 2018. Foto: SITA/AP.

12:34 Na záverečnom ceremoniáli chýbajú športovci Ruska, výpravy oboch Kóreí prišli opäť spoločne za obrovského aplauzu divákov.

12:19 Na štadión po vlajkonosičoch prichádzajú aj ostatní športovci naraz – ako prví sa objavili slovenskí reprezentanti.

12:16 Krásny zostrih ponúkol najkrajšie okamihy hier a na Olympijský štadión v Pjongčangu prichádzajú športovci s národnými vlajkami – slovenskú niesla Petra Vlhová, českú senzačná víťazka super G a zlatá z paralelného obrovského slalomu snoubordistiek Ester Ledecká a francúzsku fenomenálny biatlonista Martin Fourcade. Ďalšími vlajkonosičmi boli napr. Daria Domračevová (Bielorusko), Charlotte Kallová (Švédsko), Nao Kadariová (Japonsko), Christian Ehrhoff (Nemecko), Javier Fernandéz (Španielsko).

ZOH 2018 v Pjongčangu: Záverečný ceremoniál
Olympijský oheň na zimných hrách v Pjongčangu. Pjongčang, 25. február 2018. Foto: Christof Stache/Pool Photo via AP.

12:11 Atmosféru záverečného ceremoniálu rozprúdil mladý gitarista a hudobníci hrajúci na tradičný kórejský hudobný nástroj kajagum.

12:08 Deti priniesli juhokórejskú vlajku, ktorá za zvukov národnej hymny vystúpala na stožiar.

12:05 Na štadióne privítali juhokórejského prezidenta Mun Čä-ina, šéfa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, ale napr. aj Ivanku Trumpovú, dcéru amerického prezidenta.

12:03 Na ploche štadióna sú korčuliari, medzi nimi aj deti, a vytvárajú logá športov, ktoré mohli fanúšikovia športu od 9. do 25. februára vidieť v Pjongčangu. Na konci svojho vystúpenia vytvorili olympijské kruhy a úvod ceremoniálu zakončil ohňostroj.

12:00 Na Olympijskom štadióne odpočítali sekundy do začiatku záverečného ceremoniálu a rozlúčka so zimnou olympiádou sa môže začať. Program organizátori nazvali „vlna budúcnosti“.

11:57 V Pjongčangu mali rozdať 102 zlatých medailí, no nakoniec ich bolo až 103, kedže v súťaži dvojbobov rozdali dva najcennejšie kovy. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali 14 zlatých, 14 strieborných 11 bronzových kovov. Druhí skončili Nemci (14-10-7) a tretí sú Kanaďania (11-8-10). Slovensko s kolekciou 1-2-0, o ktorú sa postarala biatlonistka Anastasia Kuzminová, figuruje na 17. priečke v tomto hodnotení.

11:53 Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v nedeľu na sklonku ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu nepovolil 168 ruským športovcom účasť na slávnostnom ukončení tohto podujatia pod vlajkou krajiny.

Zostanú s neutralizujúcim označením Olympijskí športovci z Ruska (OŠR), čo je 5. decembra nastolená konzekvencia plošných dopingových praktík z minulosti. Členovia MOV jednomyseľne odobrili predchádzajúce odporúčanie exekutívy, ktoré bolo zamietavé.

Na hlasovaní bolo prítomných 52 zo 100 členov MOV. Prezident organizácie Thomas Bach skonštatoval, že jednou z podmienok na prípadné odobrenie ruských atribútov na ceremoniáli boli negatívne výsledky antidopingových kontrol. Analýzy priniesli dva pozitívne nálezy, polovicu zo štyroch prípadov pod piatimi kruhmi v Ázii.

11:50 Záverečný ceremoniál sa začína o 12:00 SEČ (20.00 miestneho času), slovenskú vlajku ponesie lyžiarka Petra Vlhová.

Vitajte pri online textovom prenose so záverečného ceremoniálu XXIII. zimných olympijských hier

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAnastasia KuzminováCharlotte KallováDaria DomračevováEster LedeckáLindsey VonnováMarit BjörgenováMartin FourcadePetra VlhováThomas Bach