Zomrel tvorca prvého Batmobilu George Barris

Batmobil
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 89 rokov zomrel americký dizajnér a konštruktér automobilov na objednávku George Barris. Rodák z Chicaga v Illinois skonal v spánku vo svojom dome v Kalifornii obklopený rodinou. Smutnú správu potvrdil prostredníctvom sociálnej siete Facebook jeho syn Brett Barris. Dôvod úmrtia tvorcu prvého Batmobilu zatiaľ nie je známy.

George Barris

, vlastným menom George Salapatas, sa narodil 20. novembra 1925. Ako dieťa sa s rodinou presťahoval do Kalifornie. Po druhej svetovej vojne odišiel do Los Angeles, kde sa spolu s bratom Samom venovali výrobe áut na objednávku. Jeho talent využili napríklad Jack Arnold v dráme High School Confidential! (1958), Alfred Hitchcock v mysterióznom trileri Na sever severozápadnou dráhou (1959) alebo George Pal v dobrodružnom sci-fi Stroj času (1960).

Najväčší úspech mu však zaručil spomínaný Batmobil, ktorý vyrobil pre seriál Batman (1966 – 1968). Auto zostrojil za 15-tisíc dolárov podľa konceptu Lincolnu Futura z roku 1955, ktorý odkúpil za jeden dolár. Trvalo mu to 15 dní. Batmobil vydražili v roku 2013 za viac ako štyri milióny dolárov. Medzi Barrisových zákazníkov patrili napríklad aj Bob Hope, John Wayne alebo Elton John.

Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elton John