Ak pacient u lekára zaplatí, poisťovňa mu peniaze nevráti

Lekar
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Ak by pacient zaplatil u lekára za vyšetrenie, odbery či recept, preplatenia úhrady v poisťovni sa nedočká.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Muchová, postup zdravotnej poisťovne, ktorá by zabezpečenie zdravotnej starostlivosti riešila následným preplácaním jej úhrady priamo poistencom, by nebol v súlade so zákonom.

Poistencom preto odporúča, aby v ambulanciách neplatili a v prípade problémov sa obrátili na poisťovňu.

Ak by boli nespokojní s jej postupom, majú možnosť obrátiť sa so svojím podnetom na úrad.

Od pondelka niektorí všeobecní aj špecializovaní lekári otvorili svoje ambulancie bez zmlúv so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).

Slovenská lekárska komora, združenie Zdravita a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast totiž odmietli podpísať nové dodatky k zmluvám, kým im VšZP výraznejšie nenavýši platby.

Zákon pokladničný systém nepozná

Poistenci najväčšej poisťovne by tak mali platiť za vyšetrenia, odbery a plnú sumu liekov. Lekári uviedli, že do 6. júla budú pacientov VšZP ošetrovať zadarmo.

Platiť by tak mali iba za
Pacient
Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková Foto: Morguefile.com

odbery krvi, výtery, či vyšetrenia.

Podľa lekárov by si potom mali žiadať preplatenie v poisťovni. Slovenské zákony však takýto tzv. pokladničný systém nepoznajú a zdravotná poisťovňa nemá ako takéto peniaze pacientovi preplatiť.

Ako Muchová upozornila, nezmluvný lekár je povinný poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Poisťovňa je následne povinná takúto starostlivosť nezmluvnému lekárovi uhradiť. Ak však ide o odkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorú by mal poskytnúť nezmluvný lekár či nemocnica, poistenec musí vopred požiadať poisťovňu o príspevok.

Ak žiadosť spĺňa kritériá a poisťovňa pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti súhlasila s priznaním príspevku, až vtedy má poistenec právo na príspevok. Ak by poisťovňa žiadosti nevyhovela, musí dať poistencovi informáciu o zmluvnom lekárovi, ktorý sa o neho postará. Podľa Muchovej sa tento postup nedá aplikovať na súčasnú situáciu.

Ako ďalej Muchová informovala, úrad momentálne vykonáva dohľad vo všetkých zdravotných poisťovniach zameraný na zmluvné vzťahy.

Poisťovňa radila neplatiť

Aj VšZP vyzvala pacientov, aby od júla v
Zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/Ján Lörincz
Zuzana Zvolenská
Foto: SITA/Marián Peiger

ambulanciách neplatili za ošetrenie ani za lieky nič navyše.

Poisťovňa dala lekárňam aj pracoviskám spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek verejný prísľub, že lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, laboratórne vyšetrenia a röntgeny uhradí aj v prípade, ak ich predpíše a indikuje nezmluvný všeobecný lekár.

Väčšina pacientov, ktorých lekári nemajú ešte podpísané nové zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP), dostala v pondelok v prešovských lekárňach lieky bez plnej úhrady. Našli sa však aj lekárne, kde žiadali od pacientov v dopoludňajších hodinách plnú sumu, teda až do chvíle, kým im prišlo e-mailom vyrozumenie od VšZP, že bude uhrádzať lieky, akoby dohodu s lekármi mali uzavretú.

Samotní lekári však tvrdia, že takýto sľub je zvrátený a poisťovňa nabáda na obchádzanie zákona. Lekárnikov a vyšetrovacie pracoviská preto vyzvali, aby postupovali podľa zákona. To by znamenalo, že by pýtali od pacientov peniaze.

Slovenská lekárnická komora v pondelok akceptovala verejný prísľub Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), že im uhradí lieky predpísané lekármi, ktorí v súčasnosti nemajú podpísané zmluvy. Oznámila to ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Zároveň opäť apelovala na pacientov, aby neplatili za vyšetrenia, odbery či lieky nad rámec doplatkov.

Lekári podľa Zvolenskej zbytočne strašia pacientov. Zmluvy podľa nej nechcú podpisovať najmä všeobecní lekári pre dospelých a deti a dorast.

„Je mi ľúto, že sa situácia vyhrocuje a dopláca na to pacient,“ povedala ministerka. Ako dodala, je sklamaná z prístupu zástupcov ambulantnej sféry. „Zneužívajú, že vláda je tu len tri mesiace, aj keď tento čas venovala tomu, aby zabezpečila finančné pokrytie nákladov, ktoré vznikli novou legislatívou,“ vyhlásila Zvolenská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa