Aktualizované: Procházková mala na dosah štvrťfinále na ZOH 2018, postup jej ušiel o „vlások“

Alena Procházková
Alena Procházková. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.
  • aktualizované 13. februára, 12:33

PJONGČANG 13. februára (WebNoviny.sk) – Ani jedna z dvoch Sloveniek neuspela v kvalifikácii šprintu klasickou technikou na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu.

Skúsenej Alene Procházkovej ušla miestenka v 30-člennej „vyraďovačke“ iba o vlások, v kvalifikácii obsadila prvé nepostupové 31. miesto.

Od prieniku ďalej medzi šprintérsku elitu ju delilo 59 stotín sekundy. Menej skúsená Barbora Klementová skončila v kvalifikácii na 53. priečke s takmer tridsaťsekundovým mankom na víťazku, Švédku Stinu Nilssonovú.

Túžila si vylepšiť olympijský výsledok

Tridsaťtriročná Banskobystričanka Procházková túžila vylepšiť si dosiaľ najlepší olympijský výsledok vo svojej najviac obľúbenej disciplíne klasickom šprinte, bolo aj zostalo ním 18. miesto z roku 2010 z kanadského Vancouveru, resp. Whistleru.

Prelink

Pjongčang je pre zverenku trénera Jána Valušku štvrtou a zrejme poslednou olympijskou zastávkou, svoju púť pod piatimi kruhmi začala víťazka jedných pretekov Svetového pohára v roku 2006 v talianskom Turíne.

„Pred rokom som bola tridsiata prvá na majstrovstvách sveta, teraz som tridsiata prvá na olympijských hrách. Je to pre mňa nepochopiteľné, ale asi to tak má byť. Myslím si, že som podala dobrý výkon, aspoň všetci okolo mňa mi to hovorili, ktorí mi pripravovali lyže. Neviem to však úplne zhodnotiť. Nemala som si s kým porovnať lyže v zjazde, takže neviem. Možno sa trochu podpísalo pod môj výkon aj zranenie, ktoré som mala v tejto sezóne. Možno tých pár desatiniek mi to vzalo, ale nechcem sa na to vyhovárať,“ uviedla Alena Procházková.

Trať prirovnala k fínskemu Kuusamu

Zrejme si uvedomovala veľkú premárnenú šancu, napriek tomu v jej hlase nebolo cítiť frustráciu.

K náročnosti trate slovenská reprezentantka dodala: „Profilovo sa to podobalo fínskemu Kuusamu, boli tam dva kopce na trati. Najmä druhý bol dosť náročný. Čo sa týka zimy v dejisku pretekov, v prvých dňoch som ju vnímala oveľa horšie. Dnes to bolo v poriadku, Bola som dobre zahriata a pripravená,“ skonštatovala Procházková.

Na Procházkovú čaká v dejisku ZOH už o dva dni 10 km voľnou technikou, ale teší sa najmä na tímšprint rovnako voľne spoločne s tímovou kolegynou Barborou Klementovou. Tieto atraktívne preteky prídu na rad 21. februára. „Mám rada tímšprint, pokúsime sa pripraviť čo najlepšie,“ dodala Procházková.

ZOH 2018 v Pjongčangu

BEH NA LYŽIACH

Ženy – šprint klasickou technikou – kvalifikácia: 1. Stina Nilssonová (Nór.) 3:08,74 min, 2. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +0,39 s, 3. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +3,56, … 31. Alena Procházková (SR) +15,87, 53. Barbora Klementová (SR) +29,26 – nepostúpili do štvrťfinále

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováBarbora Klementová