Američana väzneného v KĽDR museli previesť do nemocnice

Kenneth Bae
Foto: SITA/AP

SAN FRANCISCO 12. augusta (WEBNOVINY) – Američana kórejského pôvodu Kennetha Baea, ktorého odsúdili v Severnej Kórei na 15 rokov nútených prác, museli pre zhoršujúci sa zdravotný stav previesť do nemocnice.

V nedeľu o tom informovali americké médiá s odvolaním sa na jeho sestru Terri Chungovú. Denníku The New York Times a CNN povedala, že 45-ročný Bae schudol od uväznenia v máji vyše 23 kilogramov a má problémy s obličkami a pečeňou.

„Jeho choroby sa tak zhoršili, že mu povolili prevoz do nemocnice,“ uviedla. Baeho rodina dostala v júli od neho prvé listy, v ktorých opisuje zlé podmienky vo väzení a žiada o intervenciu americkej vlády. Američana navštívil v severokórejskej nemocnici švédsky veľvyslanec, keďže USA nemajú s KĽDR diplomatické styky.

Turistického sprievodcu Baea zadržali v novembri minulého roku po tom, ako pricestoval do mesta Rason ležiaceho na severovýchodnom pobreží KĽDR. Američan Pä Čun-ho alebo Kenneth Bae má podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu v Pchjongjangu stráviť 15 rokov na nútených prácach za „nepriateľské činy zamerané na zvrhnutie komunistického režimu“.

Bae je podľa severokórejskej prokuratúry militantný kresťan, ktorý prepašoval do KĽDR propagandistické materiály. V meste Rason chcel údajne založil protištátnu bunku. Bae sa údajne k svojim činom priznal, čo je dôvod, prečo nedostal trest smrti.

Spojené štáty sa niekoľkokrát obrátili na Severokórejčanov s výzvou, aby Baea prepustili na slobodu, čo sa však nestalo. KĽDR aj v minulosti zadržiavala amerických občanov, ktorých však prepustili po návštevách bývalých prezidentov Jimmyho Cartera a Billa Clintona v rokoch 2009 a 2010.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kenneth Bae