Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atmosféra pred začiatkom inaugurácie prezidenta SR Andreja Kisku v budove Slovenskej filharmónie. Bratislava, 15. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
16. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(16)

Andrej Kiska by mohol skvalitniť diskusiu o ľudských právach

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Minimálne na symbolickej úrovni sa už ukazuje, že nový prezident Andrej Kiska by mohol trochu zlepšovať a skvalitňovať verejný diskurz o ľudských právach. Povedala to Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK).

Ako dodala, prejavilo sa to aj v tom, koho pozval na slávnostnú recepciu na Bratislavský hrad po inaugurácii v nedeľu. “Myslím si, že už aj vydal rôzne signály o tom, že bude Rómov pozývať do svojho úradu, a tiež že bude komunikovať s ombudsmankou. Takže ja veľmi dúfam, že prispeje ku kultivácii verejnej diskusia na Slovensku,” poznamenala.

Obrazom: Andrej Kiska sa stal štvrtým prezidentom Slovenska

V prípade bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča si Gallová Kriglerová nikdy nevšimla, že by v prípade porušovania ľudských práv akejkoľvek skupiny obyvateľov vystúpil a povedal, že toto nie je prístup, akým by mali štátne inštitúcie voči obyvateľom krajiny konať.

“Povedala by som skôr, že bývalý prezident práva ľudí neriešil nijako, nikdy nebol na základe jeho komunikácie veľkým zástancom rešpektu a tolerancie v krajine, alebo že by niesol túto myšlienku,” povedala. Ako zároveň dodala, dúfa, že táto zmena príde s novým prezidentom.

Podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej je verejný ochranca práv nezávislý verejný orgán, ktorý patrí medzi najvyšších ústavných činiteľov Slovenska. “Prezident má tiež významnú úlohu, najvýznamnejšiu pre štát,” povedala.

Aj prezident aj verejný ochranca práv môžu podľa jej slov svojím vplyvom tlačiť na orgány verejnej správy, aby zachovali ľudské práva. “Spojením prezidentského úradu a aj Kancelárie verejného ochrancu práv možno podľa mňa dosiahnuť v budúcnosti viaceré zmeny,” poznamenala ombudsmanka.

Doteraz boli podľa nej spolupráca či vplyv prezidentského úradu a verejného ochrancu práv skôr formalizované, kancelária prezidenta ombudsmanke postupovala napríklad sťažnosti na vybavenie. Nemali sme však spoločný vplyv na vnímanie verejnej mienky v súvislosti so základnými právami, pripomenula. Práve v tomto sa môže podľa nej zmeniť situácia.

Obrazom: V týchto priestoroch bude úradovať nový prezident Kiska

“Súčasný prezident vo svojej predvolebnej kampani avizoval, že sa bude snažiť vplývať na verejnú mienku a na príslušné verejné inštitúcie v prípade základných práv a slobôd a že ich bude presadzovať,” doplnila Dubovcová. V tomto si teda myslí, že môže nastať zmena a že vplyv týchto dvoch ústavných inštitúcií sa môže pozitívne prejaviť.

Občiansky kandidát Andrej Kiska získal v druhom kole marcových prezidentských volieb 1 307 065 hlasov oprávnených voličov, čo je 59,38 percenta odovzdaných hlasov. Funkcie prezidenta Slovenskej republiky sa ujal po zložení sľubu počas inaugurácie v nedeľu 15. júna.

Odporúčané články

Kiskova známka žne úspech, v Poprade sa na ňu stálo v radoch Andrej Kiska navštívil Budapešť, stretol sa s prezidentmi V4

Témy

Diskusia

Melník urobil hanbu všetkým skvelým prírodovedcom na Slovensku,keď kandidoval na prezidenta.Nemá žiadnu sebareflexiu a súdnosť. klut Ty debil bolševický ,mne môžeš nadávať do komunistov . Mňa a ni mojej rodiny sa to netýka. Ty sa hanby hovädo bolševické. No načo Fica sa pýtať. Po odchode Gašparoviča sa malo všetko zmeniť. Úplne všetko. Ja som osobne nič také nečakal, aj keď verím, že nová metla dobre zametá, ale očakávania iných som čítal, tak sa pýtam, kde tie zmeny sú. Podľa "špičkových" odborníkov... SMERAK Spýtaj sa Fica, má na to 130 miliárd každý rok v rozpočte. Na tento rok podpísal rozpočet Uj. Spýtaj sa aj jeho. Až za hrob Rastislav je taký bigótny komunista,že by schvaľoval aj svoju popravu pre zachovanie straníc- kej disciplíny a "čustoty" svojej rodnej.Takto sa prejavuje od prvého príspevku,čo tu písal. Je to vášnivý obhajca totality a všetko ostatné zatracuje !
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...