Bratislava je pripravená na sneženie, cestári posypali cesty už ráno

Bratislava, sneh, pluh
Snehový pluh v uliciach hlavného mesta. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Hlavné mesto Bratislava tvrdí, že je na dnešné sneženie pripravené, s prípravami začalo už v skorých ranných hodinách. Magistrát Bratislavy informuje o aktuálnom stave zimnej údržby na sociálnej sieti.

„Prvý preventívny posyp sme vykonali už od 3:00, čím pomáhame predísť zľadovateniu ciest a chodníkov ešte pred príchodom sneženia,“ uviedla samospráva a dodala, že o 6:00 začali pracovníci s posypom kritických mostov a lávok ako SAV Štefánikova, most Lafranconi a ďalšie. „Tiež posýpajú zastávky na kopcovitých úsekoch inertným materiálom, preventívny posyp vykonali aj na rizikových cestách,“ doplnilo mesto.

Sypače sú na kritických úsekoch

„V predstihu pred samotným snežením niektoré sypače vyrazili z centrálneho depa na strategické stanovištia, najmä v kopcoch, kde čakajú na sneženie. Tak môžu začať ošetrovať svoj rajón hneď, ako to bude potrebné, a teda bez zdĺhavého presunu,“ vysvetlil magistrát a dodal, že dispečing vydal pokyn na likvidačný posyp od 9:00 na komunikácie a od 10:00 na chodníky.

„Na kritické kopcovité úseky sú nasadené dodatočné sypače a pripravený je inertný posyp, ktorý síce sneh netopí, ale najmä pre vozidlá MHD zlepšuje trakciu, aj keď sa na ceste už vytvára vrstva snehu,“ vysvetlilo mesto a dodalo, že zároveň začne s prácami na chodníkoch a lávkach.

Prioritou je odhŕňanie

„Prioritné chodníky a lávky, kde je pohyb najväčší, sú ošetrené každých 12 hodín. Do 24 hodín od ukončenia sneženia ošetríme viac ako 90 percent chodníkov v správe mesta,“ uviedlo mesto a dodalo, že veľké sypače, ale aj ruční pracovníci pokračujú v práci až do odvolania.

„V prípade pretrvávajúceho výdatného sneženia je prirodzené, že posypový materiál už nestíha topiť sneh a na cestách sa začne tvoriť vrstva snehu. V tejto situácii je prioritou odhŕňanie, aby sme naďalej zabezpečili zjazdnosť ciest,“ doplnilo mesto, ktoré na komunikácie v kontakte so zeleňou používa aj k prírode šetrný zeolit. „Pri rozhodovaní o ďalšom večernom či nočnom zásahu nám opäť pomôžu informácie od odborníkov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu,“ uzavrel magistrát.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom