Hodnotíme koberce: Trend, Breno, Ikea a Diego

Kusový koberec
zdroj: gettyimages.com

Myslíte si, že koberec je „hudbou dávnej minulosti“? Veruže nie. Z našich príbytkov ho nevytlačila ani populárna plávajúca podlaha. Koberec má svoje čaro, osobitú krásu a nesporné výhody. V nasledujúcom článku vám prezradíme, podľa čoho koberec vybrať a aké typy zvoliť do jednotlivých miestností. Inšpirujte sa.

Premýšľate nad kúpou nového koberca? Aby ste vybrali kvalitný koberec, ktorý splní všetky vaše požiadavky je nutné ujasniť si, kde bude koberec položený, ako ho budete používať, akú funkciu má plniť a čo od neho očakávate. Predsa len, do každej miestnosti je potrebné vyberať koberec podľa iných kritérií. Keď sa pozriete na internet alebo do obchodu s kobercami zistíte, že na trhu je naozaj široký výber, pestrá farebná škála a značne odlišné ceny. Takže je dosť pravdepodobné, že vám chvíľku potrvá, než sa zorientujete. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ktorým by ste pri výbere koberca mali venovať pozornosť.

Kobercové variácie

Na cenu a kvalitu kobercov má vplyv najmä druh použitého vlákna a konštrukcia samotného vlasu. Medzi lacnejšie alternatívy sa radia koberce z umelého vlákna, naopak koberce vyrobené z vlny, hodvábu či iných prírodných materiálov sú drahšie. Čo sa týka konštrukcie vlasu, komfortnejší je strihaný vlas oproti kobercovej slučke. Kobercová slučka sa zasa lepšie udržuje, takže je vhodnejšia do viac zaťažovaných priestorov, ako sú napr. detské izby. Pri rozhodovaní by vám mali pomôcť symboly, ktoré sú na opačnej strane koberca. Uvedené piktogramy informujú o komforte používania, či je koberec vhodný do domáceho prostredia a akú záťaž znesie. Na značkách zistíte aj doplňujúce vlastnosti koberca (napr. či môžete na koberec postaviť kolieskovú stoličku, či je vhodný pre miestnosť s podlahovým vykurovaním a pod.). V prípade, že vyberáte koberec na internete, všetky tieto náležitosti by mali byť uvedené pri každom koberci.

Na trhu sú v ponuke celoplošné koberce, tak aj kusové, ako doplnok k inej podlahovej krytine. V poslednej dobe bývajú čoraz viac žiadanejšie práve kusové koberce. V tomto ohľade záleží len na vás, či chcete do konkrétnej miestnosti koberec ako hlavnú a jedinú podlahovú krytinu, alebo ním plánujete len vylepšiť doterajší interiér s podlahou. Od materiálu sa odvíja aj kvalita koberca a jeho použitie v interiéri. Pri výbere máte iba dve možnosti – buď zvolíte koberec s umelým vlasom alebo prírodný materiál

Koberce z umelých vlákien Medzi najčastejšie využívaný umelý materiál patrí polyamid (čiže nylon), ktorý disponuje mimoriadnou pružnosťou a trvanlivosťou. Koberce s umelým vláknom je vhodné voliť do zaťažovaných priestorov, konkrétne do obývacej alebo detskej izby. Ďalším, veľmi obľúbeným materiálom je polypropylén. Ten je obľúbený najmä kvôli svojej nižšej cene, dobrému odvodu vlhkosti a farebnej stálosti.

Prírodné koberce Ak patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú prírodné materiály, potom máte na výber z vlny, hodvábu či ďalších rastlinných vlákien, ako je sisal, morská tráva, kokos atď. Prírodné koberce sú ideálne ako kusové, ktoré sa v modernom interiéri pokladajú k drevenej alebo laminátovej podlahe. Všeobecne možno povedať, že kvalitné kusové koberce sú umeleckým dielom, preto sú často v ponuke aj ako reprezentanti módnych trendov.

Pozrite si ďalšie koberce v týchto e-shopoch:

Koberce z prírodných materiálov Medzi najobľúbenejšie prírodné materiály patrí jednoznačne vlna, ktorá poskytuje kobercu jedinečný, prepychový vzhľad, prirodzenú krásu a prírodné vlastnosti. Vlnené koberce sú nenáročné na údržbu, dokážu odpudzovať nečistoty a rozliate tekutiny do seba len tak nevpijú. Na prírodných vláknach je skvelé, že navyše dýchajú, takže dokážu absorbovať vlhkosť a naopak v prípade suchého vnútorného vzduchu ju odovzdávajú do ovzdušia. To znamená, že vytvoria príjemnú klímu, ktorú okrem iného ocenia aj alergici.

Koberce z rastlinných vlákien Ďalšou možnosťou sú koberce vyrobené z rastlinného vlákna, ktoré majú teplý a prirodzený vzhľad, dokážu prijímať aj odovzdávať vzdušnú vlhkosť. Tieto koberce je možné navyše ekologicky likvidovať, takže svojim spôsobom šetríte aj životné prostredie. Výborné sú koberce vyrobené zo sisalu, ktorý je veľmi odolný a dostupný v širokej škále farieb.

Každý interiér potrebuje niečo iné

Koberce sú neoddeliteľnou súčasťou našich príbytkov. Izbu dokážu zútulniť a zároveň dotvárajú farebnosť a moderný dizajn. V poslednej dobe boli možno trochu v úzadí, na úkor iných materiálov, no stále patria medzi obľúbené povrchy vo všetkých štýloch bývania. Obchody s kobercami nie sú takmer nikdy špecializované na jeden typ kobercov. Predajcovia ponúkajú na predaj širokú škálu kobercov, z rôzneho materiálu a rôznej kvality. Predtým, ako si začnete vyberať, je dobré preskúmať možnosti, zistiť, akú funkciu má váš koberec mať. Aby ste si vybrali koberec poskytujúci na jednej strane komfort a krásu, ale aj trvanlivosť. Ak sa teda rozhodnete pre kúpu koberca, položte si nasledujúce tri otázky, ktoré vám pomôžu vyriešiť problém, ako vyberať koberec:

  • V akej miestnosti sa bude koberec používať?
  • Ako často sa v izbe zdržiavate?
  • Je do izby priamy prístup z vonka (od vchodových dverí)?

Je rozdiel či budete mať koberec využívaný stále alebo bude umiestnený v izbe, ktorá je určená napríklad pre formálne návštevy a posedenie a v bežný deň nie je až tak využívaná.

Farba a štýl koberca Výber farby a štýlu závisí od viacerých faktorov. Jedným z prvých je už vyššie spomenutý faktor – ako často sa izba využíva? Pretože, ak sa izba využíva často, tak do nej nie je vhodný biely alebo svetlý koberec, ktorý by sa musel často čistiť. Takisto sú vhodnejšie kusové koberce ako celoplošné. Hrajú sa deti v danej miestnosti na zemi? Toto takisto súvisí s farbou, ale aj s použitým materiálom koberca. Koberce sú v dnešnej dobe vyrábané z antialergických materiálov, ktoré sa zároveň aj jednoducho udržiavajú. Je miestnosť veľká alebo malá? Ak máte malú miestnosť, tak svetlý koberec ju môže opticky zväčšiť. Pričom to platí aj naopak, do väčšej miestnosti si môžete dať tmavší koberec. Je izba svetlá alebo tmavá? Ak je izba svetlá, tak farba koberca viac vynikne. Ak je izba tmavšia a je na severnejšej strane, tak pôsobí farba koberca tmavšie ako v skutočnosti. Vo všeobecnosti sa hodia farebné koberce najmä do svetlých izieb.

Koberec do spálne Podlaha v spálni je veľmi dôležitá. Je to to posledné, čo vaše nohy cítia pred spaním a zároveň prvé, na čo sa vaše nohy postavia po zobudení. Preto by podlaha pod nohami mala byť jemná, plyšová a teplá. Koberec do spálne vychádza ako ideálna možnosť pre typ podlahy. Koberec do spálne môže byť pokojne z vlny alebo plyšu. Tento typ je mäkký a nevadí, že je trošku ťažšie udržateľný, keďže sa tam zdržiavate najmä ráno a večer. Do spálne je takisto vhodný moderný koberec s vysokým vlasom. Pri kúpe sady kobercov do spálne dbajte na to, aby boli z rovnakého materiálu a mali rovnaký alebo aspoň príbuzný vzor, keďže spálňa má byť harmonickým miestom vášho odpočinku.

Koberec do detskej izby Ideálny koberec do detskej izby by mal byť tvrdý, nekvalitný, drevený alebo ako keramická dlažba. Keďže deti sa na zemi hrajú a špinia ju, tak by to bolo viac menej praktické. Ale rozhodne nie pohodlné a príjemné. Preto je optimálnym riešením koberca do detskej izby kompromis medzi trvanlivosťou a komfortom. Do detskej izby sú ideálne tri typy materiálov – polyester, nylon a triexta. Polyester je šetrný k životnému prostrediu a je odolný voči škvrnám. Nylon je jemný, pekný a takisto má dlhú trvácnosť. Triexta je pomerne nový materiál využívaný na koberce a vyznačuje sa spojením trvanlivosti a ekologickosti. Takisto je tento materiál mäkký. Veľmi moderné sú tzv. shaggy koberce. Shaggy koberce sú charakteristické tým, že majú vysoký vlas, nájdete ich v rôznej kvalite, cene, farbe a veľkosti. Čiže, ak sa bojíte, že koberec budete musieť častejšie meniť, tak skúste práve tento variant.

Koberec do obývačky Koberec do obývačky vyjadruje vašu osobnosť, štýl a vkus. Ak chcete priniesť do obývacej izby svieži vzduch, tak je výber vhodného koberca takmer nevyhnutnosťou. Skôr ako si však vyberiete koberec, zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami. Máte malé dieťa alebo domáceho miláčika? V tom prípade určite nekupujte drahý luxusný koberec, lebo pravdepodobne ho budete musieť o pár rokov meniť. Využívate obývačku často alebo je vás viac? V tom prípade kúpte koberec so silnejšou záťažou a trvanlivosťou. Takisto myslite na to, či chcete v dohľadnej dobe meniť farbu vašej obývačky, prípadne nábytku. Dôležitú úlohu hrá aj svetlo a s tým spojená farba.

Koberec do kuchyne Je koberec do kuchyne vôbec vhodný? Plusom koberca je, že je mäkký a poskytuje ochranu proti nehodám. Ak vám napríklad padne niečo sklenené, je menšia pravdepodobnosť, že sa to rozbije. Za mínusy sa samozrejme považuje to, že v kuchyni pri varení veľakrát niečo spadne na zem a tým pádom sa koberec rýchlo zašpiní. Preto sú do kuchyne vhodné koberce pod stolík alebo moderné kusové koberce, ktorých môžete nakúpiť viac v rôznych odtieňoch jednej farby

Koberce do predsiene alebo chodby Do predsiene alebo chodby sa takisto hodí koberec, ktorý navodí príjemnú domácu atmosféru. Najvhodnejší koberec do predsiene je taký, ktorý sa ľahko čistí kvôli priamemu prístupu z vonku, prípadne sa dá aj prať. Ideálnym typom sú tzv. koberce behúne, ktoré sú navyše vyrábané s protišmykovou podložkou a hodia sa rovnako dobre napríklad aj do kuchyne.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: