Čaputová dostala ocenenie od ochranárov, udelili jej titul ambasádorky životného prostredia

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Ambasádorkou životného prostredia 2019 sa stala budúca prezidentka Zuzana Čaputová. Porota ochranárov tak rozhodla na základe najvyššieho počtu nominácií a jednomyseľného názoru členov.

Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny č. 6 Bratislava, Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR a Slovenský ochranársky snem, ktoré ocenenie udeľujú, vyznamenali aj zaslúžilých ochranárov.

Odhaľuje negatívne spoločenské javy

Nimi sa stali herec Marián Geišberg (in memoriam), výtvarník Fero Guldan a vedec a diplomat Ladislav Miko. Udeľovanie ocenení sa uskutočnilo vo štvrtok v Horárni Horský park v Bratislave, agentúru SITA o tom informoval iniciátor podujatia a člen poroty Mikuláš Huba.

V laudácio na Ambasádorku životného prostredia 2019 sa uvádza, že budúca prezidentka chápe detaily v súvislostiach a vie ich jasne pomenovať, verejne, nahlas.

„Ponúka nám lepšiu cestu tým, že odhaľuje negatívne spoločenské javy, ktoré v konečnom dôsledku vedú k drancovaniu krajiny a ničeniu životného prostredia. Lebo vie, že budúcnosť závisí od našej pokory ku všetkému živému aj neživému, že človek je súčasťou životného prostredia, a nie pánom sveta. Jej cesta dávno prekonala hranice Pezinka a dnes už aj hranice Slovenska,“ napísal Jaroslav Pavlovič, ktorý spolupracoval s Čaputovou na kauze Pezinská skládka.

Udelili aj anticenu

Okrem Čaputovej nominovaní boli aj environmentalisti Pavol Barabáš, Boris Farkaš, Marián Geišberg (in memoriam), Fero Guldan, Marián Huba, Tomáš Hulík, Ladislav Miko a Katarína Začková.

Porota udeľuje aj Anticenu Kazisvet roka. Najviac nominácia mali spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, Lesy SR a Slovenský vodohospodársky podnik.

Ocenenie Ambasádor/Ambasádorka životného prostredia doposiaľ udelili Ferovi Guldanovi, Zuzane Homolovej, Zuzane Kronerovej, Jurajovi Nvotovi, Danielovi Pastirčákovi, Rudovi Sikorovi a Samovi Smetanovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová