Chodcom roka sa ôsmy raz stal Matej Tóth

Matej toth
Atlét Matej Tóth. Foto: SITA/Ján Viazanička

BACÚCH 28. septembra (WEBNOVINY) – Chodcom roka na Slovensku sa stal ôsmy raz v rade Matej Tóth z VŠC Dukla Banská Bystrica.

Výsledky ankety:

DOSPELÍ:

1. Matej Tóth 54 b.

2. Anton Kučmín 45

3. Dušan Majdán 30

4. Mária Czaková 27

5. Mária Gáliková (všetci VŠC Dukla Banská Bystrica) 16

6. Zdeno Babík (UMB Banská Bystrica) 5

7. Peter Tichý ml. 4

8. Katarína Strmeňová (obaja VŠC Dukla) 2.

MLÁDEŽ:

1. Miroslav Úradník (VŠC Dukla) 52

2. Michal Morvay (AC Stavbár Nitra) 38

3. Monika Hornáková (Spartak Dubnica n/V.) 32

4. Radoslava Pilarová (AC Bacúch) 26

5. Katarína Strmeňová (VŠC Dukla) 14

6. Nikoleta Abbatantuonová (ŠK ŠOG Nitra) 12

7. Andrej Dolinský 7

8. Peter Tichý ml. (obaja VŠC Dukla) 3

9. Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš) 2.

TRÉNERI:

1. Juraj Benčík 27

2. Roman Benčík 14

3. Matej Spišiak 4

4. Martin Pupiš/Matej Spišiak (dvojica) 4

5. Jozef Pavelka 3

6. Ondrej Malík a Peter Mečiar po 1.

Zverenec Juraja Benčíka (v ankete obhájil prvenstvo v kategórii „Tréner roka“) dosiahol na augustových MS v Moskve životný úspech, keď na 50 km skončil piaty v druhom najlepšom čase kariéry 3:41:07 h.

Tridsaťročný odchovanec nitrianskej atletiky však mal aj skvelú jarnú časť sezóny: v apríli v Poděbradoch si na 20 km zlepšil osobný rekord na 1:20:14 h a na májovom Európskom pohári v domácom prostredí v Dudinciach získal bronzovú medailu.

Z piatich dvadsiatok, ktoré dokončil (na M-SR v Borskom Mikuláši vzdal pre problémy so zadným stehenným svalom) ani raz neskončil horšie ako tretí. Zvíťazil v Dudinciach a Sesto San Giovanni, druhý bol v Olomouci a tretí na EP v Dudinciach a Poděbradoch. V konečnom hodnotení chodeckého seriálu IAAF Race Walking obsadil vynikajúce 3. miesto.

„Prvenstvo ma teší, pre športovca je vždy príjemné, keď takto ohodnotia jeho celoročnú prácu. Na druhej strane – stále je to len anketa. Keďže moji chodeckí kolegovia z Dukly sa neustále zlepšujú, v budúcnosti to nebudem mať už asi také ľahké. Cením si, že v disciplíne, v ktorej malo Slovensko v minulosti toľko úspešných reprezentantov a veľkú tradíciu, som už osem rokov najúspešnejší,“ uviedol Matej Tóth.

Tóth získal v ankete, ktorej výsledky slávnostne vyhlásili po 6. ročníku medzinárodných chodeckých pretekov Chôdza na Bacúchu – Cena Jozefa Pribilinca, 54 bodov. Na druhej a tretej priečke skončili jeho oddieloví kolegovia z VŠC Dukla Anton Kučmín (45 b.) a Dušan Majdán (36 b.).

Ocenenie pre najlepšieho trénera roka 2013 si takisto ako vlani prevzal skúsený 68-ročný Juraj Benčík z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorý v tomto roku pripravoval všetkých troch najlepších slovenských chodcov.

Mládežníkom roka sa stal Miroslav Úradník z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorého trénuje Roman Benčík. Na juniorských ME v Rieti skončil na 10 000 m na 17. mieste, na EP v Dudinciach bol najlepší zo Slovákov v juniorskej kategórii (31.), vyhral súťaž juniorov na 10 km na Dudinskej päťdesiatke, bol najlepší medzi dorastencami na 5 km na Olomouckej dvadsiatke a na medzištátnom stretnutí v Poděbradoch obsadil štvrtú priečku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton KučmínMária CzakováMatej SpišiakMatej Tóth