Chudoba a kríza ovplyvnia popularitu Smeru, tvrdí politológ

|
Voľby v roku 2012|Ministerstvo vnútra SR SITA / Diana Černáková|vZdravotnictve.sk

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Výsledok výberového zisťovania o príjmoch a životných podmienkach EU SILC 2011, ktorým je fakt, že 13 percent Slovákov je ohrozených hranicou chudoby, skôr či neskôr ovplyvní popularitu vládnucej strany Smer-SD. Povedal to pre agentúru SITA politológ Ján Baránek.

Reštrikcie vlády dopadnú na obyvateľstvo síce s odstupom, nie hneď, ako sa prijmú, ľudia to však neskôr pocítia. „Vtedy budeme musieť rátať s tým, že popularita Smeru-SD začne klesať, čo je logické. Jedna vec je, že na celom svete je kríza, no druhá je tá, že z poklesu životnej úrovne voliči nebudú viniť Brusel, Portugalsko alebo Grécko, ale konkrétnu vládu, ktorá im vládne a ktorá reštrikcie prijíma,“ uviedol Baránek s dodatkom, že práve tá je za znižovanie ich životnej úrovne zodpovedná.

Čokoľvek bude vláda podľa jeho slov robiť a akokoľvek to bude zdôvodňovať, človek aj tak bude mať v peňaženke menej peňazí. „Zdôvodnenie si ľudia vypočujú, ale určite ho neprijmú natoľko uvedomelo, aby si povedali, že sa idú podieľať na záchrane eurozóny, to je hlúposť,“ dodal pre agentúru SITA. Ako ďalej povedal, nesmieme si však predstavovať, že pokles Smeru bude okamžitý. Popularita bude klesať postupne.

Keďže na Slovensku máme jednofarebnú vládu, skutočnosť, že 13 percent Slovákov žije na hranici chudoby, urobí podľa Jána Baránka s vládou presne to isté ako so stranou. „Celá vláda je viazaná nejakými záväzkami, ako napríklad trojpercentným deficitom HDP, preto pokiaľ chce takýmto kritériám vyhovieť, reštrikcie robiť musí. Otázka však znie, či sa to nedalo urobiť inak,“ konštatoval.

Toto je už ale otázka pre opozíciu, aby ona komunikovala, ako by to bolo možno lepšie tak, aby to obyvateľstvo takto nepostihlo. „To je moje hodnotenie, že tu má priestor opozícia aj pre rast preferencií,“ doplnil pre agentúru SITA politológ Ján Baránek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Baránek
Firmy a inštitúcie SMER-SD