Chvalabohu, slovenskí vojaci sú už mimo Iraku. Danko môže byť spokojný

Predseda vlády Peter Pellegrini a predseda SNS Andrej Danko
Zľava: Predseda vlády Peter Pellegrini a predseda NR SR a SNS Andrej Danko Foto: SITA/Branislav Bibel

Siedmi slovenskí vojaci, ktorí sa nachádzali na výcvikovej misii v Iraku, sú už na území iného štátu. Kratučká správa, ktorá iste poteší nielen rodinných príslušníkov vojakov, ale aj celú slovenskú verejnosť.

Hralo sa viac na city ako na realitu

Čisto vojenská téma vybičovala v posledných dňoch politické vášne. Stiahnuť ich, alebo nie? Otázka, ktorá zapríčinila, že padli aj silné slová medzi doterajšími partnermi a teraz predvolebnými súpermi. Znovu sa viac hralo na city ako na realitu.

Zrekapitulujem si to… Ešte v sobotu sa dostala na stôl otázka bezpečnosti siedmich slovenských vojakov v Iraku. Hovorkyňa ministerstva obrany aj samotný minister za Slovenskú národnú stranu (SNS) Peter Gajdoš verejnosť ubezpečovali, že slovenská misia v Iraku nie je v ohrození. „Vojaci sú v prípade potreby pripravení splniť evakuačné pokyny podľa rozhodnutia velenia NATO,“ uviedlo v stanovisku ministerstvo.

Útok Danka, reakcia Pellegriniho

Iba niekoľko hodín neskôr predseda SNS Andrej Danko, ktorý asi nečítal informáciu svojho ministra, zaslal štipľavé slová na adresu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). „Hovorí, že je pripravený poslať špeciál pre našich vojakov. Je to pre neho typické, že sa Peter Pellegrini vždy zachová ako zbabelec a alibista,“ konštatoval Danko na sociálnej sieti.

Predseda vlády mu ale neostal dlžný a podľa neho obsah Dankovho statusu zodpovedá nočnej hodine, v ktorej vznikol. Pellegrini si myslí, že mu Danko nevie odpustiť zastavenie nákupov na ministerstve obrany.

Podľa politológa z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jána Rumana odkazy, ktoré si medzi sebou vymieňajú dvaja najvyšší ústavní činitelia, svedčia o ich vzájomnej antipatii. „Vyjadrenie Andreja Danka, že odkedy je premiérom Pellegrini, SNS nevie, či má v Smere-SD rokovať s Ficom alebo Pellegrinim, odhaľuje zmätenosť lídra SNS vo vzťahu k reálnej riadiacej štruktúre Smeru-SD,“ konštatoval pre agentúru SITA Ruman.

Vráťme sa na začiatok. Predvolebný boj je v plnom prúde a prostriedky, ako aspoň čo-to zachrániť, sa nevyberajú. Slovník doterajších koaličných partnerov sa dostáva na úroveň ulice. Obaja sú si vedomí, že hlasy vo voľbách dá práve ulica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJán RumanPeter GajdošPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRSMER-SDSNSUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach