Letná olympiáda v Tokiu (cyklistika): Horší ako Kubiš bol len Sýrčan, časovku suverénne ovládol Roglič

Lukáš Kubiš, Letná olympiáda v Tokiu
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš počas individuálnej časovky na letnej olympiáde v Tokiu. Tokio, 28. júl 2021 Foto: SITA/AP

Slovinský cyklista Primož Roglič sa suverénnym spôsobom stal olympijským víťazom v časovke jednotlivcov na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu. Trať dlhú 44,2 km so zvlneným profilom na motoristickom okruhu Fudži International Speedway zvládol o 1:01,39 min rýchlejšie ako strieborný Holanďan Tom Dumoulin.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Bronz patrí dvojnásobnému majstrovi sveta Rohanovi Dennisovi z Austrálie (+1:03,90 min). Bez medaily zostali ďalší traja favoriti – štvrtý Švajčiar Stefan Küng, piaty úradujúci svetový šampión Talian Filippo Ganna aj šiesty Belgičan Wout van Aert. O veľkej smole môže hovoriť najmä Küng, ktorému ušla bronzová medaila o 40 stotín sekundy.

Kubiš výrazne zaostal

Jediný Slovák v 38-člennom štartovnom poli Lukáš Kubiš výrazne zaostal a s odstupom 11:21,01 min obsadil predposlednú 37. priečku. Za pretekárom kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica skončil len Sýrčan Ahmad Badreddin Wais, ktorý reprezentuje na OH 2020 tím utečencov. Pôvodne mal v časovke štartovať Juraj Sagan, ale napokon ho nahradil 21-ročný debutant Kubiš.

Online prenos (minúta po minúte)

Pre 31-ročnému Rogliča je triumf v olympijských pretekoch proti chronometru jedným z najväčších úspechov v kariére. Zároveň je to pre bývalého skokana na lyžiach veľká satisfakcia za nedokončenú Tour de France aj 28. miesto v sobotňajších pretekoch s hromadným štartom v Tokiu.

Prvé zlato pre Slovinsko

Roglič je dvojnásobný víťaz Vuelty, druhý muž Tour de France 2020 aj držiteľ 53 triumfov v profikariére na ceste. Celkovo sa postaral o prvé zlato pre Slovinsko zo súťaží v cyklistike na OH, prvú medailu získal pred piatimi dňami Tadej Pogačar – bronzovú v pretekoch s hromadným štartom.

V olympijských pretekoch v časovke Roglič viedol na všetkých medzičasoch s výnimkou prvého na 9,7 km. Tam ho zdolal taliansky favorit Ganna, ale ten neskôr spomalil, keďže zvlnený profil s viacerými stúpaniami mu až tak nevyhovoval. Cyklisti absolvovali na motoristickom okruhu pod horou Fudži dva 22,1 km dlhé okruhy. Kým súperom postupne dochádzali sily, Roglič zvyšoval svoj náskok a v cieli najbližším konkurentom ušiel o viac ako minútu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filippo GannaJuraj SaganLukáš KubišPrimož RogličRohan DennisWout van Aert