Denník The Guardian musel zničiť dokumenty od Snowdena

Guardian
Kancelárie denníka The Guardian. Foto: SITA/AP

LONDÝN 20. augusta (WEBNOVINY) – Britská vláda prinútila tamojší denník The Guardian zničiť materiál obsahujúci tajné informácie o činnosti amerických spravodajských služieb, ktoré získal od ich niekdajšieho spolupracovníka Edwarda Snowdena.

V utorok to uviedol redaktor Alan Rusbridger, ktorý podľa neho bolo „vrátenie alebo zničenie“ dokumentov požiadavkou „veľmi vysokého vládneho predstaviteľa“. Ten údajne o sebe tvrdil, že „reprezentuje názory premiéra“.

Podľa Rusbridgera vláda denníku pohrozila, že v prípade neuposlúchnutia bude uniknuté dokumenty vymáhať súdnou cestou. Redaktor taktiež tvrdí, že na likvidáciu pevných diskov osobne dohliadali dvaja vládni experti, aby sa uistili, že „nezostalo nič, čo by mohlo byť zaujímavé pre čínskych agentov“.

The Guardian stojí za odhaľovaním špionážnych programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a jej britskej obdoby – Vládnej komunikačnej centrály (GCHQ), ktorých terčom je komunikácia miliónov bežných ľudí. Jeho zdrojom boli pritom tisíce dokumentov pochádzajúcich od Snowdena. Tridsaťročnému Američanovi za ich poskytnutie vo vlasti hrozí tvrdý postih, po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk však 1. augusta získal azyl v Rusku.

Rozruch okolo denníka vyvolal aj víkendový incident na londýnskom letisku Heathrow, kde polícia deväť hodín zadržiavala partnera jedného z novinárov. Brazílčana Davida Mirandu oficiálne označili za podozrivého z terorizmu a zhabali mu elektronické zariadenia, čo skritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International, ale aj brazílska vláda požadujúca od Londýna vysvetlenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra