Devils vyradili Philadelphiu, nepomohol ani Andrej Meszároš

Petr Sýkora
Petr Sýkora Foto: SITA/AP

PHILADELPHIA 9. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti New Jersey si prvýkrát od roku 2003 zahrajú vo finále Východnej konferencie zámorskej NHL. O svojom postupe rozhodli v utorňajšom zápase číslo 5 s Philadelphiou, ktorý vyhrali 3:1.

V sérii na štyri víťazstvá uspeli Devils pomerom 4:1. Do zostavy Flyers sa vrátil po zranení a liečbe chrbta Andrej Meszároš, ale ani jeho návrat nepomohol tímu k predĺženiu sezóny.

Meszároš v prvom stretnutí od 1. marca odkorčuľoval takmer 20 minút, prezentoval sa dvoma strelami. Devils budú hrať o konferenčný titul šiestykrát v 30-ročnej histórii klubu. Vo finále nastúpia proti lepšiemu zo súbojov New York Rangers a Washingtonu.

Štyridsaťročný brankár Martin Brodeur mal v utorok 27 úspešných zákrokov. Philadelphiu vyradili Devils aj v rokoch 1995 a 2000, keď sa dočkali aj celkového triumfu v Stanleyho pohári. „Bola to náročná séria, zvládli sme v nej niekoľko kritických okamihov. Dáme si krátku prestávku a potom už nás čaká konferenčné finále,“ povedal pre AP Martin Brodeur.

O výsledku rozhodla veľká chyba brankára Iľju Bryzgalova, ktorý za stavu 1:1 v 13. min pri snahe rýchlo rozohrať nahodený puk trafil len Davida Clarksona, ktorý dal veľmi lacný gól. „Len som išiel na bránku a puk sa od mojej hokejky šťastne odrazil. Ani neviem, ako sa to stalo. Snažil som sa vytvoriť tlak na brankára a on trafil moju hokejku. Nevedel som, že som dal gól, kým ľudia nezačali hučať. Bol to napokon celkom dobrý pocit,“ priznal Clarkson.

Flyers sa nedokázali presadiť strelecky, v ich tíme najmä pri presilovkách citeľne chýbal potrestaný Claude Giroux. V 8. min sa síce po skrumáži pred bránkou presadil Maxime Talbot, ale v ďalšom priebehu už Brodeura neprekonal nikto. Devils vyrovnali už o dve minúty zásluhou strely z diaľky Brycea Salvadora.

V 45. min v čase stúpajúceho tlaku Flyers zbytočne fauloval James van Riemsdyk a Iľja Kovaľčuk v presilovke definitívne rozhodol. „Je to pre nás teraz veľmi ťažké. Môžem vám povedať, že všetci v šatni sú z toho smutní. Je to skvelá partia hráčov, bojovali tvrdo a majú pred sebou budúcnosť,“ povedal tréner Flyers Peter Laviolette.

Výsledok utorkového stretnutia 2. kola play-off zámorskej hokejovej NHL:

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Philadelphia – New Jersey 1:3 (1:2, 0:0, 0:1) – konečný stav série: 1:4, New Jersey postúpilo do finále Východnej konferencie

Góly: 8. Talbot (B. Schenn, Briere) – 10. Salvador (Henrique, Kovaľčuk), 13. Clarkson, 45. Kovaľčuk (Henrique, Zubrus)