Do Dubnice zavíta až 17 medailistov z majstrovstiev sveta

Dubnica
Majster sveta v skoku do výšky z Dägu 2011 Jesse Williams (vpravo) a držiteľ bronzovej medaily Trevor Barry (vľavo) na TB organizátorov 9. ročníka medzinárodného mítingu EA Classic Atletický most v Dubnici nad Váhom. Bratislava, 12. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Dubnický štadión privíta vo štvrtok 15. septembra opäť špičkových svetových atlétov, cestu na Považie na 9. ročník Atletického mostu si nájde 17 medailistov z nedávneho svetového šampionátu v kórejskom Dägu.

Fanúšikovia atletiky sa na mítingu EA Classic môžu tešiť na celkovo deväť svetových šampiónov.

Do Dubnice zavíta člen víťaznej jamajskej štafety na 4×100 m Michael Frater, Američania LeShawn Merritt, Greg Nixon, Jamaal Torrance (všetci 4×400 m), Jason Richardson (110 m prek.), Jesse Williams (výška), novozélandská guliarka Valerie Adamsová, ruská kladivárka Tatiana Lysenková a ako hosť japonský kladivár Kodži Murofuši.

Organizátori si už dávnejšie stanovili viaceré ciele pre podujatie. Niektoré – mať na štarte desať medailistov z Dägu, pripraviť hviezdne súťaže kladivárov – už naplnili. Teraz dúfajú, že sa podaria ďalšie.

V Dubnici by chceli vidieť prvú stovku pod 10 sekúnd na slovenskom území (kandidátmi sú Kim Collins, Michael Frater,Richard Thompson, Dwain Chambers), najrýchlejšiu stovku na Slovensku v podaní ženy (doteraz 11,09 – kandidátky Calvertová, Simpsonová, Lalovová). Keňan Paul Kipsiele Koech by mal zlepšiť rekord štadióna na 3000 m prek. a cieľom je aj 5 až 7 rekordov štadióna. Vrcholom mítingu EA Classic bude odveta za finále MS na 110 m prek. medzi Richardsonom a Kubáncom Dayronom Roblesom, ktorý v Dägu síce vyhral, ale neskôr ho diskvalifikovali za kontakt s Číňanom Liu Siangom.

Špičková atletika zaujme tisíce divákov

Na tribúnach by malo byť vo štvrtok popoludní 5000 divákov. Vzhľadom na verejnú rozlúčku s Pavlom Demitrom, ktorá sa uskutoční v neďalekom Trenčíne, sa míting začne oproti pôvodnému plánu o hodinu neskôr. Hlavný program sa začne o 16.00 h, slávnostné otvorenie je o pol hodinu neskôr. Ženská osemstovka sa piatykrát pobeží ako Memoriál Ivana Soviša, mužská stovka premiérovo ako Memoriál Ladislava Krnáča.
Trevor Barry
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na Slovensku sú už aj prvé hviezdy Atletického mosta. Zaujímavá súťaž sa črtá v mužskej výške.

Chýbať v nej nebude majster sveta Jesse Williams, ktorého vyzvú bronzový z Dägu Trevor Barry z Bahám a halový majster sveta 2010 Ivan Uchov z Ruska. Toto trio by malo zaútočiť na rekord štadióna 232 cm.

Máme za sebou dlhú sezónu, ktorej vrcholom boli majstrovstvá sveta. Po posledných dvoch štartoch na mítingoch v Zürichu a v Berlíne ešte máme dostatok síl. Cítim, že by sme mohli v Dubnici skákať vysoko,“ povedal 27-ročný Williams.

Američan skočil v roku 2009 v Banskej Bystrici 236 cm, čo je jeho osobný rekord v hale. Vonku prekonal latku ešte o 1 cm vyššiu. Výkonom 237 cm je lídrom tohtoročných tabuliek. Na Slovensku štartoval Williams doteraz trikrát, v Banskej Bystrici bol zakaždým druhý.

„Vždy som však na Slovensku skákal dobre, najhorší výkon bol 232 cm. Myslím si, že v Dubnici je rekord mítingu tiež 232 cm, chcel by som ho prekonať a vyhrať v tejto krajine prvýkrát,“ doplnil Williams, ktorý si užíva po triumfe v Dägu zvýšený záujem médií. V minulosti počas štúdia na strednej škole sa venoval aj zápaseniu, v súčasnosti však tento šport už nepraktizuje.

Williams v Dubnici rovnako ako Trevor Barry absolvuje posledný tohtosezónny štart. Bahamčan si na svetovom šampionáte vytvoril osobný rekord 232 cm a v Dubnici by ho chcel prekonať. „Zatiaľ som doma neabsolvoval žiadne predstavy, tie možno prídu neskôr. Nič sa po poslednom úspechu v mojom živote nezmenilo. Stále ma čaká tvrdá práca a chcem sa zlepšovať. Na tréningoch som zdolával 231 cm. Na súťažiach to však bola menšia bariéra, teraz som ju konečne zlomil a môj strop je v oblakoch,“ povedal Barry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uchov