Do kín prídu Nedotknuteľní, Prometheus i domáca komédia

Nedotknuteľní
Foto: The Weinstein Company

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Slovenské kiná uvedú tento týždeň trojicu noviniek. Filmoví fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť na francúzsku komédiu Nedotknuteľní, akčné sci-fi Prometheus a domácu krimi komédiu Tigre v meste.

Komédia s dramatickou zápletkou o jednom veľmi nepravdepodobnom priateľstve

Film Nedotknuteľní francúzskej režisérskej a scenáristickej dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano je voľne inšpirovaný osudom obchodníka so šampanským Phillipa Pozzo di Borgo.

Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe (François Cluzet) si za svojho opatrovníka vyberie Drissa (Omar Sy), živelného mladíka z predmestia, ktorého práve prepustili z väzenia. Inými slovami – nájde si na túto prácu tú najmenej vhodnú osobu. Podarí sa im však prepojiť nemožné: Vivaldiho a populárnu hudbu, serióznosť a žoviálne vtipy, luxusné obleky a tepláky. Bláznivým, zábavným, silným, neočakávaným a najmä „nedotknuteľným“, presne takým sa stane ich priateľstvo…

Komédia s dramatickou zápletkou o tom, že ani od krku po prsty na nohách nehybný človek odkázaný na pomoc druhých, nemusí stratiť zmysel života.

Snímka, ktorú videlo vo Francúzsku takmer dvadsať miliónov divákov a v Nemecku sa držala na prvej priečke návštevnosti celých osem týždňov a videlo ju viac ako osem miliónov divákov, si v kinách na celom svete na svoje konto pripísala 328,5 miliónov dolárov a stala sa najúspešnejším európskym filmom tohto roku.

Vyslúžila si tiež taliansku cenu David di Donatello pre najlepší európsky film a dve ceny na tokijskom filmovom festivale. Omar Sy navyše získal cenu César francúzskej filmovej akadémie pre najlepšieho herca, pričom v boji o toto ocenenie porazil aj držiteľa Oscara Jeana Dujardina.

https://youtube.com/watch?v=B6JO0OWPV0A

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 92% (11 208 hodnotení)

www.imdb.com: 8,5 z 10 (hodnotenia 48 239 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 77% (66 recenzií) / užívatelia – 90% (6 544 hodnotení)

Návrat Ridleyho Scotta k Votrelcovi

Prometheus
Foto: 20th Century Fox

Akčné sci-fi Prometheus prichádza do slovenských kín so sloganom „Hľadanie nášho počiatku môže znamenať náš koniec“. Divákom ponúka odpovede na otázky týkajúce sa pôvodu Votrelca.

Prvotný nápad nakrútiť film Prometheus dostal Ridley Scott pri náhodnom opätovnom pozeraní scény z Votrelca (1979). Tajomná bytosť, obrí tvor s roztrhnutou hruďou, ktorý pripomína človeka, ho naďalej znepokojovala a nedala mu spať, kým nevznikol scénar k Prometheovi. O ten sa postarali Jon Spaihts a Damon Lindelof.

Dvaja mladí, úspešní archeológovia Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) a Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) objavili na rôznych miestach Zeme niekoľko jaskynných piktogramov z dávnych civilizácií a postupne sa im podarilo rozlúštiť, že všetky piktogramy smerujú na jedno jediné miesto vo vzdialenom vesmíre.

S tímom ďalších bádateľov sa tak na palube kozmickej lode Prometheus vydávajú na cestu, na konci ktorej chcú nájsť odpovede na najzákladnejšie otázky ľudského bytia. Každý z nich má však rozdielnu motiváciu, prečo sa na expedícii zúčastňuje – Elizabeth verí, že ľudstvo bolo stvorené vyššou mocou, chce sa stretnúť so stvoriteľmi a pochopiť pôvod ľudskej existencie, zatiaľ čo Holloway sa viac snaží uviesť veci na pravú mieru. Nikto z posádky však nie je pripravený na nepredstaviteľnú hrôzu, ktorá na nich čaká a netušia, že práve oni budú musieť zviesť desivý súboj o záchranu budúcnosti ľudskej rasy.

Aj keď Ridley Scott využíva nové možnosti digitálnych a trikových technológií, je známy svojou vierou v reálne nakrúcanie. Z tohto pohľadu je Prometheus skutočnou raritou, keď predstavuje monumentálny sci-fi svet, ktorý vznikal prevažne pomocou ozajstných kulís a rekvizít.

V snímke si zahrali aj Guy Pearce, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba, Sean Harris, Rafe Spall, Emun Elliott, Benedict Wong, Kate Dickie, Patrick Wilson, Lucy Hutchinson a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 75% (109 hodnotení)

www.imdb.com: 7,9 z 10 (hodnotenia 17 377 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 77% (60 recenzií) / užívatelia – v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

Slovenská novinka o štyroch priateľoch a hľadaní spriaznenej duše

Tigre v meste
Foto: Continental Film

Slovenský film Tigre v meste je zmesou nezávislej komédie charakterových postáv a detektívneho trileru odohrávajúceho sa v Bratislave. Snímka je celovečerným debutom režiséra, producenta a scenáristu Juraja Krasnohorského.

Film, ktorý sami tvorcovia označujú ako „veselý a nezvyčajný film o štyroch priateľoch a hľadaní spriaznenej duše“, nakrúcali počas leta 2010 v Bratislave.

Hlavnou postavou príbehu je mladý tridsiatnik, prokurátor Rudolf Jazvec (Kristína Tóthová). Aj on, ako ostatne aj my všetci, túži nájsť tu správnu dušu, do ktorej sa zamiluje. Postavy okolo neho, s ich zúfalou snahou nájsť šťastie a s ich trápeniami mu potvrdzujú jedno: je ťažké byť normálny, keď žijete v absurdnom svete. A to ešte ani netuší, že má v pätách nájomného vraha.

V snímke si zahrali aj Milan Ondrík, Ľubo Bukový, Ivica Sláviková, Diana Mórová, Karel Dobrý, Richard Stanke, Robo Roth a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 49%

Informácie pochádzajú z webových stránok www.continental-film.sk a bontonfilm.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlize TheronDiana MórováIdris ElbaMichael FassbenderRidley Scott