Dohoda o brexite je prvým krokom na dlhej ceste, vyhlásil predseda europarlamentu Tajani

Antonio Tajani
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Foto: archívne, SITA/AP

ŠTRASBURG 15. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani sa vo štvrtok vyjadril k dohode o brexite, ktorú sa podarilo uzatvoriť vyjednávačom Veľkej Británie a Európskej únie (EÚ).

Brexit je predovšetkým o ľuďoch. O právach našich občanov, zachovaní krehkého mieru v Severnom Írsku a ochrane pracovných miest ovplyvnených odchodom Spojeného kráľovstva,“ vyhlásil Tajani po štvrtkovom zasadnutí Konferencie predsedov.

Rozhodnutie britského ľudu

Na zasadnutí predsedu EP a lídrov politických skupín ich hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier informoval o podrobnostiach dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Veríme v demokraciu a rešpektujeme rozhodnutie britského ľudu. Text, na ktorom sa dohodli Európska únia a Spojené kráľovstvo, je prvým krokom na dlhej ceste. Som však optimistom a verím, že prispeje k budúcim blízkym vzťahom medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Ako som vždy hovorieval, Spojené kráľovstvo opúšťa Európsku úniu, nie Európu,“ vyjadril sa predseda EP.

Začiatok novej etapy

Rád by som sa poďakoval Michelovi Barnierovi za jeho neúnavnú prácu. Rád by som tiež ocenil zásadný príspevok Riadiacej skupiny Európskeho parlamentu pre brexit,“ uviedol Tajani.

Táto dohoda by mala ukázať, že akýkoľvek výsledok (rokovaní) bude kvalitatívne horší ako plné členstvo (v EÚ), a zároveň chrániť záujmy únijnej 27 a práva jej občanov. Demonštruje, za čo sa Európska únia zasadzuje – solidaritu a jednotu jej členov. Chcem tiež jasne vyhlásiť, že toto je iba začiatok novej etapy (brexitu). Európsky parlament bude požiadaný, aby dohodu schválil, a preto bude vývoj naďalej sledovať s cieľom zaistiť, že naše podmienky budú dodržané,“ dodal.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antonio TajaniMichel Barnier
Firmy a inštitúcie Európsky parlament