Doterajšie vysvetlenia Vietnamu k podozreniam v kauze únosu nie sú uspokojivé, tvrdí Lajčák

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Téma únosu bývalého šéfa spoločnosti Petrovietnam Construction Trinh Xuan Thanha z Nemecka dominovala dnešnému stretnutiu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s jeho vietnamským rezortným kolegom Phan Binh Minhom v New Yorku.

Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, Lajčák dôrazne odsúdil tento akt s tým, že ide o zásadné porušenie medzinárodného práva a hrubé zneužitie Schengenského systému, čo má zároveň aj negatívny dopad na slovensko-vietnamské vzťahy.

„Šéf slovenskej diplomacie zreteľne a kategoricky akcentoval, že doterajšie vysvetlenia vietnamskej strany k závažným podozreniam týkajúcich sa únosu vietnamského občana cez naše územie nie sú uspokojivé a vyzval svojho rezortného partnera, aby Vietnam urýchlene objasnil všetky pochybnosti, čo je nevyhnutné na obnovenie dôvery vo vzájomných bilaterálnych vzťahoch,“ informuje rezort.

„Ak naďalej trváte na tom, že ste nezneužili našu pohostinnosť a váš unesený občan sa nenachádzal na palube slovenského vládneho špeciálu, potom žiadam od vás nespochybniteľné vysvetlenie toho, ako ste ho dopravili z Nemecka do Vietnamu. Akékoľvek zavádzanie z vašej strany bude mať konzekvencie v našich dvojstranných vzťahoch a sme pripravení prijať aj reštriktívne kroky na pôde Európskej únie,“ povedal Lajčák svojmu vietnamskému rezortnému kolegovi.

Zároveň zdôraznil, že vierohodné vysvetlenie vietnamskej strany, vrátane dôkazov požaduje SR neodkladne. Phan Binh Minh prisľúbil tlmočiť toto stanovisko vedeniu krajiny, dodal rezort zahraničia.

Únos Vietnamca

Ako informoval ešte 2. augusta tohto roka Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál.

Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdili na dva doživotné tresty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR