Družka ´pána Zemplína´ tvrdí, že lykožrúty sú ešte v sklade

Vareha
Mikuláš Vareha Foto: SITA/Jozef Habočík

BANSKÁ BYSTRICA 18. decembra (WEBNOVINY) – Výsluchom svedkov pokračovalo dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s podnikateľom Mikulášom Varehom zo Zemplína.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty, ktoré spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek.

Vypovedala aj podnikateľova družka Daniela B., ktorá s ním začala žiť a pracovať ešte keď mal iba dve firmy.

Tvrdila, že pracoval aj 18 hodín denne, bol progresívny a usiloval sa podnikať aj v takých oblastiach, o ktoré iní nemali záujem. O jeho obchodoch s euroočkami a lykožrútom vedela z rozprávania svojho druha, ktorému zamestnanci hovorili „šéf“.

Lykožrúty do krmiva pridával sám Vareha

Lykožrút
Foto: SITA/Martin Havran

Na súde tvrdila, že euroočká boli uskladnené v otvorených drevených debničkách vo veľkom hangári, v ktorom bola viackrát. Nevedela však povedať, či bol klimatizovaný a neuviedla ani ďalšie detaily uskladnenia štepov. Vyhlásila, že išlo iba o štepy jabloní a nie viniča.

O lykožrútoch vedela od podnikateľa, ktorý jej ukazoval drevo, napadnuté týmto hmyzom. On osobne lykožrúty vraj pridával do krmiva pre pštrosy, bažanty a ryby.

Tvrdila, že v sklade bolo okolo pol stovky vedier s týmto hmyzom a doteraz je z nich ešte asi desatina. Lykožrúty podľa nej zbierali najatí ľudia z Maďarska, ale nikdy ich nevidela túto činnosť vykonávať. Po tom, ako Mikuláša Varehu vzal súd do väzby, sa jeho družka stala konateľkou všetkých firiem.

Varehove firmy idú na nútený režim

Mikuláš vareha
Foto: SITA/Ján Viazanička Foto: SITA/Ján Viazanička

Tvrdila, že idú na nútený režim, iba prežívajú, majú zablokované účty a „bojujú“ s daňovými úradmi. Sudca ju musel napomenúť, keď sa opakovane vracala k tomu, že firmy Mikuláša Varehu mali okolo dvetisíc daňových kontrol a aj v súčasnosti majú otvorených okolo sedemsto kontrol.

Vypovedal aj muž, ktorý v šestnástich firmách obžalovaného robil účtovníctvo vrátane daňových priznaní. Uviedol, že nič podozrivé nezistil, ani nezisťoval. Jeho nezaujímali množstvá, ani komodity, iba to, či ide o materiál, alebo o tovar a aby sa to dalo správne zaúčtovať. Potrebné doklady ako faktúry a iné väčšinou dostával od podnikateľa sprostredkovane. Podotkol, že to, čo je euroočko, sa dozvedel až z novín.

Obžalovaný „pán Zemplína“ vyhlásil, že je nevinný a nespáchal skutky, ktoré mu kladie za vinu prokurátor. Tvrdí, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi. Podľa neho lykožrúty slúžili pri chove bažantov ako proteíny pre športovcov. Pojednávanie pokračuje v stredu 19. decembra výsluchom ďalších svedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš V.Mikuláš Vareha