Fakty o útoku v Londýne: Čo už vieme

Útok v Londýne
ITN via AP

LONDÝN 23. marca (WebNoviny.sk) – Útočník, inšpirovaný podľa všetkého medzinárodným terorizmom, v stredu popoludní v centre Londýna vrážal úmyselne s autom do chodcov na Westminsterskom moste a spôsobil smrteľné bodné zranenia policajtovi strážiacemu pred britským parlamentom.

ČO VIEME

– Pri útoku boli zabití štyria ľudia: policajt Keith Palmer, útočník, a dvaja civilisti

– Zranených bolo 29 ľudí, časť z nich má kritické zranenia. Medzi zranenými sú traja francúzski stredoškoláci a traja policajti, ktorí boli na moste, ďalej dvaja Rumuni a piati starší Juhokórejčania. Tí utrpeli zranenia – zlomeniny kostí a 67-ročná žena úraz hlavy – v panike, keď sa ľudia pokúšali ujsť pred útočníkom.

– K útoku sa prihlásil Islamský štát

– Útočníka zastrelila polícia – narodil sa v Británii a svojho času ho pre napojenie na extrémistov vyšetrovala aj britská spravodajská služba MI5.

– Pri útoku použil automobil značky Hyundai, ktorý si požičal od firmy Enterprise v meste Solihull neďaleko Birminghamu. S odvolaním sa na vyhlásenie samotnej firmy o tom informovala stanica Sky News.

„Môžeme potvrdiť, že auto použité pri včerajšom tragickom útoku v Londýne bolo jedným z našich. Náš zamestnanec identifikoval vozidlo podľa poznávacej značky po tom, ako ho zbadal na obrázku na internete. Podrobili sme to ešte ďalšej kontrole, aby sme (toto tvrdenie) overili, a okamžite sme skontaktovali úrady,“ uviedla dnes firma Enterprise vo vyhlásení.

„S úradmi plne spolupracujeme a budeme im pri vyšetrovaní poskytovať všetku pomoc, ktorá je v našich silách. V myšlienkach sme s obeťami tejto hroznej tragédie,“ dodala.

– Jednou z obetí je učiteľka španielčiny Ayshu Fradeovú (43), v čase útoku išla do neďalekej školy po svoje dve dcéry vo veku osem a 11 rokov.

Fradeová sa narodila vo Veľkej Británii, jej matka však pochádzala zo španielskej Galície a jej otec mal cyperský pôvod, uviedla stanica Sky News. Jej úmrtie dnes s odvolaním sa na jej príbuzných v Galícii, ktorí by ešte dnes mali prísť do Londýna, potvrdilo aj španielske ministerstvo zahraničných vecí.

Fradeová vyučovala španielčinu na DLD College London ležiacej neďaleko miesta útoku. Riaditeľ tejto inštitúcie ju označil za v kolektíve „vysoko cenenú a milovanú“ pracovníčku.

– O život prišiel aj Američan Kurt Cochran zo štátu Utah, ktorý so svojou manželkou v britskom hlavnom meste oslavoval 25. výročie sobáša. Jeho manželka Melissa utrpela ťažké zranenia.

Pár bol zrazený automobilom útočníka na Westminsterskom moste pred budovou britského parlamentu. Útok si zatiaľ vyžiadal tri obete na životoch vrátane jedného policajta, páchateľa následne zastrelila bezpečnostná hliadka. Zranenia utrpelo 40 ďalších ľudí. V súvislosti s prípadom úrady zatkli osem osôb.

Americký manželský pár sa mal vrátiť do USA vo štvrtok, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na rodinných príslušníkov Cochranovcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom